Dwa Zamki Intela

Intel zamierza zmienić podejście do projektowania chipserów x86. Pierwszym układem tego typu ma być chipset o kodowej nazwie Twin Castle, przeznaczony do wieloprocesorowej pracy serwerowej. Będzie to pierwsze podejście firmy do stworzenia rdzeni wyposażonych w oddzielny mostek pamięci i samodzielny mostek północny.

Twin Castle będzie składał się z 3 elementów: TNB (mostek północny, kontroler PSB), XNB (mostek pamięci, połączenie TNB z kanałami pamięci) oraz ICH5 (kontroler interfejsów wyjścia/wejścia). Powodem stworzenia konstrukcji z odrębnymi kontrolerami pamięci oraz PSB jest chęć opracowania bardzo uniwersalnej i prostej w modyfikacji architektury rdzenia, który mógłby współpracować z wieloma typami procesorów oraz pamięci.

Intelowi chodzi także o unifikację komponentów przeznaczonych do współpracy z procesorami serii Xeon i Itanium. Kolejnym z powodów jest chęć uodpornienia konstrukcji chipsetu na szybko zachodzące zmiany na rynku pamięci. Szybka wymiana jednego komponentu nie pociągałaby za sobą zmiany architektury mostka północnego.

Przewidywana cena chipsetu Twin Castle to ok 255 USD za sztukę.


TOP 200