Dwa Zamki Intela

Intel zamierza zmienić podejście do projektowania chipserów x86. Pierwszym układem tego typu ma być chipset o kodowej nazwie Twin Castle, przeznaczony do wieloprocesorowej pracy serwerowej. Będzie to pierwsze podejście firmy do stworzenia rdzeni wyposażonych w oddzielny mostek pamięci i samodzielny mostek północny.

Twin Castle będzie składał się z 3 elementów: TNB (mostek północny, kontroler PSB), XNB (mostek pamięci, połączenie TNB z kanałami pamięci) oraz ICH5 (kontroler interfejsów wyjścia/wejścia). Powodem stworzenia konstrukcji z odrębnymi kontrolerami pamięci oraz PSB jest chęć opracowania bardzo uniwersalnej i prostej w modyfikacji architektury rdzenia, który mógłby współpracować z wieloma typami procesorów oraz pamięci.

Intelowi chodzi także o unifikację komponentów przeznaczonych do współpracy z procesorami serii Xeon i Itanium. Kolejnym z powodów jest chęć uodpornienia konstrukcji chipsetu na szybko zachodzące zmiany na rynku pamięci. Szybka wymiana jednego komponentu nie pociągałaby za sobą zmiany architektury mostka północnego.

Zobacz również:

Przewidywana cena chipsetu Twin Castle to ok 255 USD za sztukę.