Duży producent paneli LCD skazany za zmowę cenową

Decyzją amerykańskiego sądu tajwańska korporacja AU Optronics została uznana za bezpośredniego uczestnika kartelu mającego na celu sztuczne ustalanie cen na rynku paneli LCD. Tajwański producent może zostać skazany na grzywnę w wysokości nawet miliarda dolarów.

Koncern AU Optronics jest czwartym producentem paneli LCD na świecie. Produkowane panele są wykorzystywane m.in. w urządzeniach firm takich jak Samsung, LG, Dell, Apple, czy Acer. W ostatnim tygodniu, decyzją amerykańskiego sądu, firma została uznana za bezpośredniego uczestnika kartelu na rynku paneli LCD. Amerykańscy prokuratorzy oskarżają kierownictwo firmy m.in. o uczestnictwo w kartelu mającym na celu sztuczne windowanie cen paneli ciekłokrystalicznych w latach 1999 - 2006. Do uzgodnień między producentami paneli miało dochodzić podczas kilkudziesięciu spotkań odbywających się w luksusowych hotelach na całym świecie. Winnych uczestnictwa w kartelu uznano m.in. dwóch przedstawicieli kierownictwa tajwańskiego koncernu. Jeden z dwóch skazanych dyrektorów koncernu, Hsuan-Bin Chen - jest obecnie wiceprezesem zarządu spółki. Uniewinniono natomiast byłego dyrektora wykonawczego firmy.

Skład sędziowski orzekł, że łączna kwota brutto zysków pochodzących ze zmowy kartelowej - w której uczestniczyło kilku innych przedsiębiorców - wzrosła do co najmniej pół miliarda USD. Nie wiadomo jednak, czy zmowa na rynku amerykańskim ma też odniesienie do czynów popełnionych na innych rynkach. Gdyby tak było można spodziewać się, że obrońcy tajwańskiego koncernu będą domagać się zmniejszenia kary i uwzględnienia tylko strat powstałych na skutek działalność na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zobacz również:

  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Tajwański producent może zostać skazany na grzywnę w wysokości sięgającej miliarda dolarów. Przedstawiciele tajwańskiej spółki podkreślają, że firma dysponuje wystarczającą ilością gotówki na pokrycie wszelkich zobowiązań. Jednak zdaniem analityków każda duża kara pieniężna - nałożona w czasie, w którym większość producentów zmaga się ze spadkiem popytu i cen na panele ciekłokrystaliczne - będzie dotkliwie odczuwalna dla tajwańskiego koncernu. Eksperci podkreślają, że w ostatnich miesiącach większość producentów paneli LCD odnotowuje kwartalne straty.

Warto wspomnieć, że w grudniu 2010 roku karę ustaloną na poziomie 117 mln euro karę nałożyła na koncern AU Optronics Komisja Europejska. Grzywna również miała związek ze sztucznym ustalaniem cen na rynku paneli LCD. W Stanach Zjednoczonych o uczestnictwo w kartelu na rynku LCD oskarżano m.in. firmy LG Electronics i Samsung Electronics. Cztery lata temu na pierwszą z firm nałożono karę w wysokości 400 mln USD. Wartość ugody z firmą Samsung Electronics pozostaje niejawna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200