Duże firmy ratują rynek

W bieżącym roku jedynie nieco ponad 30 proc. amerykańskich przedsiębiorstw zwiększy swoje budżety informatyczne. Z badań IDC wynika jednak, że w 2003 r. 100 czołowych amerykańskich firm ma przeznaczyć na inwestycje IT ponad 84 mld USD.

Raport IDC dowodzi, że 2003 r. będzie szansą dla dostawców rozwiązań przeznaczonych na rynki wertykalne. Największy wzrost spodziewany jest w sektorze usług finansowych oraz produkcyjnym. Faktyczne wydatki informatyczne mogą być mniejsze od deklarowanych przez firmy, lecz zdaniem IDC uzyskane dane potwierdzają wcześniejsze, ostrożne prognozy wzrostu. Z analizy wynika jednocześnie, że mimo powszechnej tendencji do ograniczania kosztów, większość dużych przedsiębiorstw przedkłada konsekwentną realizację strategii informatycznych zwiększających konkurencyjność firmy nad krótkoterminowe projekty mające przynosić niemal natychmiastowy zwrot z inwestycji.

Nie wiadomo czy 2003 r. przyniesie przepowiadane od kilkunastu miesięcy ożywienie w branży, które ma nastąpić w przysłowiowym już „drugim półroczu”. Z pewnością bieżący rok nie będzie najgorszy w historii dla amerykańskich dostawców IT. Ożywieniu na rynku korporacyjnym towarzyszyć ma wzrost wydatków w administracji. Ok. 60 mld USD z budżetu Stanów Zjednoczonych zostanie zarezerwowanych na projekty informatyczne.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Spadek sprzedaży pecetów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200