Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

Po wielu latach zakazu firma Apple zmieniła regulamin App Store. Dopuszcza on teraz tworzenie emulatorów gier retro na sprzęt Apple.

Firma Apple od wielu lat krytykowana jest przez niektóre środowiska za swoje bardzo zamknięte podejście do własnego ekosystemu. Aplikacje na sprzęt Apple muszą spełniać szereg wymagań, są dokładnie testowane, a firma Apple nie zezwala na produkcję dowolnych programów.

Apple pozwala na tworzenie emulatorów gier retro na iOS i iPadOS
Źródło: apple.com

Apple pozwala na tworzenie emulatorów gier retro na iOS i iPadOS

Źródło: apple.com

Dodatkowo wszystkie aplikacje muszą zostać umieszczone w App Store - nadal jedynym sklepie z aplikacjami na iOS i iPadOS.

Zobacz również:

  • Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5
  • Apple się poddaje - sideloading na iPadOS zadebiutuje jesienią
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Po latach zakazu Apple zezwala na produkcję i umieszczenie gier retro w App Store.

Aplikacje emulujące gry muszą być zgodne ze "wszystkimi obowiązującymi przepisami", wykluczając treści pirackie lub bootlegowe. Dzięki temu zapisowi firma uwalnia się od potencjalnych konsekwencji związanych z łamaniem praw autorskich poprzez uruchamianie gier na nieautoryzowanym do tego sprzęcie.

Istnieje również jedno ważne obostrzenie dla deweloperów. Emulatory gier retro muszą wykorzystywać kod HTML5, a nie kod osadzony w głównym pliku binarnym aplikacji.

Tworzenie emulatorów gier wideo dostępne jest dla użytkowników na całym świecie. W branży mówi się o podjęciu decyzji w związku z presją Unii Europejskiej oraz ustawie DMA.

Być może mamy właśnie do czynienia z pierwszą decyzją, która luzuje restrykcje, aby zachować użytkowników sprzętu Apple przy oficjalnym sklepie z aplikacjami. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w związku z DMA firma Apple musi dopuścić do systemów iOS i iPadOS możliwość instalowania aplikacji firm trzecich za pośrednictwem innych sklepów z aplikacjami, niż oficjalny App Store.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200