DuckDuckGo: kolejna znana przeglądarka, której pracę wspomaga bot AI

Wygląda na to, że już wkrótce jakąkolwiek szansę na to, aby odegrać na rynku IT znaczącą rolę, będą mieć tylko przeglądarki wspomagane przez bota AI. Pewnie dlatego twórcy kolejnego znanego narzędzia tego typu wprowadzili do niego również to właśnie rozwiązanie. Chodzi o DuckDuckGo.

Firma poinformowała, że bot AI noszący nazwę DuckAssist został wprowadzony do wyszukiwarki obsługującej DuckDuckGo. To sztuczna inteligencja, która może odpowiadać na proste zapytania dotyczące treści, jakie użytkownik chce odnaleźć w internecie. Projektując to narzędzie, twórcy wyszukiwarki skorzystali z technologii opracowanych przez dwie firmy: OpenAI i Anthropic. Ta druga to start-up założony przez byłych pracowników OpenAI.

Na razie funkcja DuckAssist (która czerpie wiedzę z różnych źródeł , jednak głównie z Wikipedii) jest dostępna w postaci rozwiązania beta, które jest oferowane jako rozszerzenie przeglądarki DuckDuckGo. Jednocześnie firma zapowiada, że w nadchodzących tygodniach udostępnić tę funkcję wszystkim użytkownikom przeglądarki. Oferowana obecnie funkcja beta jest bezpłatna i nie wymaga od użytkownika zalogowania się, aby uzyskać do niej dostęp. Jak na razie jest ona dostępna tylko w języku angielskim.

Zobacz również:

  • Adobe pokazało firmowego asystenta AI
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach

Warto zauważyć, że przeglądarka DuckDuckGo oferuje już funkcję noszącą nazwę Instant Answers, która jest uruchamiana w przypadku niektórych typów zapytań, a także wyświetla odpowiedzi bezpośrednio nad zwykłą listą linków. DuckAssist to jednak zupełnie nowa jakość, bowiem generatywna sztuczna inteligencja stojąca za wyszukiwarką odpowiada precyzyjnie na konkretne pytanie, podczas gdy funkcja Instant Answers rozszerza jedynie odpowiedź wyszukiwarki, wskazując np. źródła, w których mogą przeprowadzić własną weryfikację faktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200