"Duch" Symanteca w nowej wersji

Symantec opracował nową wersję niezwykle popularnej aplikacji do tworzenia obrazów dysków - Norton Ghost 9. Korzysta on z mechanizmów konkurencyjnego do niedawna programu PowerQuest Drive Image, który Symantec przejął w zeszłym roku.

"Duch" Symanteca w nowej wersji

pudełko aplikacji Norton Ghost 9.0

Symantec chwali się, zdecydowanie poprawionym tworzeniem awaryjnych dysków startowych oraz wprowadzeniem nowego typu obrazów - incremental. Polega to na kopiowaniu wyłącznie tych danych, które zmieniły się w określonym przedziale czasowym. To pozwala na wygodne codzienne tworzenie kopii bezpieczeństwa, bez konieczności codziennego tworzenia pełnych obrazów. Funkcje dysku startowego mają być bardzo silną stroną aplikacji. Stworzony dysk pozwala na skanowanie napędów na obecność wirusów, sprawdzenie czy dyski nie zawierają błędów, a nawet może naprawić wadliwe dyski nie pozwalające na uruchamianie systemu. Dyski startowe mogą być tworzone w systemach FAT 32 oraz NTFS..

Tworzenie obrazów dysków jest najpopularniejszą i najbezpieczniejszą metodą archiwizacji danych całego nośnika. Programy do tworzenia obrazów, pozwalają na zapis pełnej zawartości partycji dyskowej, a także umożliwiają nagrywanie dysków sektor po sektorze zamiast plik po pliku. Po awarii dysku, z wcześniej stworzonego obrazu można w bardzo krótkim czasie odzyskać pełen zestaw danych włącznie z ukrytymi plikami i sektorem startowym.

Wymagania systemowe

Aplikacja Symanteca działa tylko w systemach operacyjnych MS Windows 2000 i XP. W komplecie dołączana jest także stara wersja Ghosta, która obsługuje także 16-bitowe wersje Windows.

Nowy Ghost pozwala na tworzenie kopii dysków z poziomu systemu operacyjnego Windows. Aby odzyskać pełen obraz dysku trzeba jednak uruchamiać Ghosta z poziomu czystego systemu operacyjnego. Pojedyncze pliki można odzyskiwać bez restartu komputera, z poziomu Windows.

"Duch" umożliwia odzyskiwanie obrazów stworzonych starszymi wersjami tej aplikacji oraz programu Drive Image. Obsługuje także różne rodzaje nośników z płytami CD, DVD, napędami zlokalizowanymi w sieci lokalnej oraz przenośnymi napędami z interfejsem USB i FireWire.

Cena pełnej wersji aplikacji to 70 USD. Uaktualnienie dla posiadaczy wcześniejszej wersji oferowane jest w cenie 50 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200