Drukarkowa ofensywa Canona

Firma wprowadziła na rynek trzy nowe atramentowe drukarki.

Firma wprowadziła na rynek trzy nowe atramentowe drukarki.

Na rynek krajowy, po wstępnej prezentacji na tegorocznych targach Komputer Expo '96 oraz oficjalnej na CeBIT '96

wchodzą trzy nowe modele drukarek atramentowych firmy Canon.

Są to:

  • niedroga drukarka BJC 210 drukująca czarnym atramentem, a opcjonalnie oferująca wydruki kolorowe

  • drukarka BJC-4100 drukująca jednocześnie na czarno i w kolorze za pomocą czterech głowic (CMYK - Cyan, Magenta, Yellow, blacK)

  • drukarka BJC-610 (najbardziej rozbudowany model) drukująca w kolorze i na czarno. Pracuje w systemie MS Windows Printing System z rozdzielczością do 720 x 720 dpi, a dzięki współpracy z Windows for Workgroup lub Windows 95 może pełnić rolę drukarki sieciowej dla pracy grupowej.

Drukarki BJC-210 i BJC-4100

Atramentowa drukarka BJC-210 została skonstruowana z myślą o zastosowaniach domowych. Jest małym i niedrogim urządzeniem - jej cena wynosi 445 DEM (+ VAT). Drukarka, szczególnie po zainstalowaniu kolorowego pojemnika z

, może bardzo zwiększyć atrakcyjność używanego w domu komputera PC.

MS Windows

Pozwala na uzyskanie kolorowych wydruków A4, kopert, naklejek, folii w systemie Windows. Dzięki rozdzielczości 360 x 360 dpi i przy wykorzystaniu specjalnego, nabłyszczanego papieru można za jej pomocą drukować kolorowe zdjęcia o całkiem dobrej jakości. Wydruk kolorowego zdjęcia 800 x 600 x 256 formatu pocztówki trwa kilka minut.

Dodatkową zaletą drukarki jest możliwość druku monochromatycznego pod kontrolą systemu DOS. Jest ona też jedyną z trzech prezentowanych drukarek, którą wyposażono w zestaw "polskich" czcionek zgodnych ze stroną kodową 852 (czcionki Prestige, Courier, Gothic, Roman, Script). Jak informują przedstawiciele dystrybutora firmy Unox, Canon planuje też wyposażenie pozostałych modeli w fonty ze strony 852.

Wszystkie modele mają dołączony pakiet sterowników do popularnych programów pracujących pod kontrolą systemu DOS (AutoCAD, Harvard Graphics, Lotus 1-2-3, Lotus Freelance, Word, WordPerfect i inne).

Przy druku monochromatycznym rozdzielczość BJC-210 wynosi 720 x 360 dpi. Szybkość druku jest porównywalna z szybkością pracy drukarek igłowych. Wydrukowanie czarno-białej strony testowej trwa ok. 40 sek, ale przy wykorzystaniu głowicy kolorowej ten sam proces zajmuje prawie 4 min.

Bardziej rozbudowana w porównaniu do BJC-210 jest drukarka BJC-4100. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że przy przechodzeniu z druku kolorowego na druk czarny, i na odwrót, ten ostatni model nie wymaga wymiany głowic. BJC-4100 ma wbudowane na stałe głowice: czarną i trzy kolorowe. W odróżnieniu od BJC-210 może ona drukować na kolorowo także pod kontrolą DOS - ale niestety, nie obsługuje (jak na razie) strony 852 z "polskimi" fontami.

Właśnie ta drukarka jest już wyposażona w dobrze opracowaną, dokładną dokumentację w języku polskim - przedstawiciele firmy Unox zapowiadają jednak szybkie ukończenie spolonizowanej instrukcji obsługi, także dla pozostałych modeli.

Drukowanie w kolorze spod Windows jest dla obu drukarek podobne - steruje nim ten sam program, ale BJC-4100 ma większą rozdzielczość druku kolorowego, która wynosi 720 x 360 dpi.

Dużym ułatwieniem pracy pod kontrolą DOS jest dołączone oprogramowanie BJ. Dzięki niemu można łatwo m.in. zmieniać rodzaj fontów, wybierać tempo i jakość wydruków, oraz - co warte podkreślenia - zmieniać wykorzystywaną w czasie pracy urządzenia stronę kodową (zestaw czcionek wielonarodowościowych).

Drukarka BJC-4100 jest bardziej uniwersalna od BJC-210 - dlatego też jej cena jest nieco wyższa i wynosi ok. 555 DEM. Ze względu na właściwości można ją zalecać do użytku w biurach i firmach.

Drukarka BJC-610

O ile wyżej przedstawione drukarki są przeznaczone do ogólnych zastosowań tekstowych lub graficznych, to drukarka BJC-610, głównie ze względu na wysoką rozdzielczość druku w kolorze (720 x 720 dpi), jest urządzeniem o wyraźnie profesjonalnym charakterze. Pracuje ona też szybciej i dokładniej, m.in. dzięki wyposażeniu w głowice z 64 dyszkami dla każdego z kolorów CMYK. BJC-610 jest też najdroższa - kosztuje 818 DEM.

Do obsługi procesu drukowania jest stosowane oprogramowanie Microsoft Windows Printing System (MS WPS), które w trakcie pracy korzysta z plików audio (drukarka "mówi", że zaczęła - czy też, że już skończyła drukowanie, ostrzega przed awariami lub informuje o nich, domaga się włączenia zasilania itp.). Inne funkcje MS WPS pozwalają na wybór rozdzielczości, określenie rodzaju podłoża, jakości druku itp.

W czasie testowania korzystano z usług MS WPS i 32-bitowej aplikacji MS Paint. Zadrukowanie powierzchni kartki A4 treścią zdjęcia formatu BMP 1024 x 800 x 256 zajęło kilkanaście minut przy maksymalnej rozdzielczości 720 x 720 dpi, ale efekt uzyskanego wydruku był znakomity.

Dołączone do drukarek zestawy 20 fontów TrueType nie zawierają, niestety, diakrytycznych znaków polskich. To samo dotyczy wbudowanych w drukarce BJC-610 fontów dla DOS.

Drukarki atramentowe BJC-210, BJC-4100, BJC-610.

Producent: Canon

Dystrybutor: Unox, Warszawa, tel. 23 90 17

Ceny: BJC-210 - 445 DEM, BJC-4100 - 555 DEM, BJC-610 - 818 DEM + VAT.


TOP 200