Drukarki uderzeniowe na rynku polskim

Porównując bieżące zestawienie krajowych cen drukarek uderzeniowych z podobnym cennikiem wydrukowanym w CW 11/88 w marcu ub.r. można pokusić się o sformułowanie kilku spostrzeżeń, charakteryzujących przemiany tego rynku.

Porównując bieżące zestawienie krajowych cen drukarek uderzeniowych z podobnym cennikiem wydrukowanym w CW 11/88 w marcu ub.r. można pokusić się o sformułowanie kilku spostrzeżeń, charakteryzujących przemiany tego rynku.

* wszystkim producentom drukarek uderzeniowych udało się utrzymać dotychczasową pozycję na rynku polskim. W większości przypadków ci, których wymieniliśmy prawie rok temu są na nim obecni i teraz, co dowodzi iż jest to rynek pod tym względem wyjątkowo stabilny.

* Podane w obu zestawieniach ceny (po ich powiększeniu - aby nie zaciemniać sytuacji o 30% inflację złotówki) niewiele się różnią między sobą. W większości przypadków zwiększyły się one o ok. 10%. Z punktu widzenia nabywcy, ceny drukarek wzrosły jednak znacznie więcej ze względu na wprowadzenie w międzyczasie podatku VAT (22%). Znalazły się jednak takie firmy (a należy tu wymienić dystrybutorów drukarek Epson oraz firmę ABC Data), które obniżyły realne ceny swoich produktów o kilkanaście procent. W przypadku sprzętu oferowanego przez ABC Data ubiegłoroczne ceny, wyrażone w złotówkach są niemal równe dzisiejszym. Oznacza to ni mniej ni więcej, że wzrost ceny o podatek VAT oraz o opłatę graniczną jest, z punktu widzenia nabywcy, prawie zrównoważony przez inflację. Podobne relacje cenowe, jak dla sprzętu oferowanego przez ABC Data, można zaobserwować w przypadku drukarek NEC, sprzedawanych przez Optimusa. Czyżby właśnie te trzy firmy rozpoczęły ostre zmagania o polski rynek drukarek igłowych?

* Na rynku swoją pozycję umocniły drukarki Epson i OKI. Prezentują one średni i wysoki poziom urządzeń do zastosowań profesjonalnych. Warto dodać, że obie firmy w minionym roku podpisały z Biurem ds. Informatyki przy URM umowę generalną. Umowy podpisali również inni producenci drukarek Dataproducts (m.in. sprzęt heavy duty) i Olivetti.

* Przeważająca ilość sprzętu, oferowanego obecnie na rynku krajowym, jest wyposażona w matryce polskich znaków. Fakt ten, w odróżnieniu od sytuacji sprzed roku, jest bardzo mocno eksponowany w materiałach informacyjnych prawie każdego z typów drukarek igłowych.

* Na rynku pojawiły się, nowe drukarki Optimus. Jest to efekt umowy, podpisanej przez największy w Polsce holding komputerowy Optimus z Nowego Sącza z koncernem Seikosha.

* Ukazały się też nowe rozwiązania firmy Seiko Epson Corporation (drukarki do wielogodzinnej pracy), Lexmark (firmy która powstała w efekcie restrukturyzacji IBM, ulepszone drukarki oznaczone symbolem Plus), Star Micronics (drukujące w kolorze LC 24-30PL i LC 24-300 PL), OKI (seria ML-5xx). Na rynek weszły nowe modele popularnych w świecie drukarek Citizen (Swift 200 i 240), wiele nowych typów drukarek Dataproducts oraz drukarka Trithlon szwajcarskiej firmy Wenger.

* W coraz większych ilościach oferowane są drukarki 24- igłowe. Jest to technologia, która może skutecznie rywalizować z drukarkami laserowymi czy atramentowymi w następujących graficznych zastosowaniach biznesowych: druk prezentacji, histogramów i wykresów. W odróżnieniu od swych nieuderzeniowych koleżanek potrafi ona, podobnie zresztą jak wszystkie drukarki igłowe, drukować w kilku kopiach. Tej drobnej, ale jakże niekiedy niezbędnej czynności, nie potrafią wykonywać żadne drukarki nieuderzeniowe - laserowe czy atramentowe. Dlatego też niektórzy zachodni analitycy rynkowi przewidują, że przyszłość popularnych drukarek leży w zastosowaniach sprzętu 24-igłowego. Podkreślają oni przy tym fakt, że ze względu na możliwość druku przez kilka kopii nie będą one wyparte przez coraz tańszy sprzęt laserowy czy atramentowy.

Wymienione w bieżącym zestawieniu firmy, oferujące drukarki różnych typów, nie wyczerpują na pewno całej listy dystrybutorów tego sprzętu w kraju - stąd też prosimy o traktowanie tej wyrywkowej oferty wyłącznie przykładowo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200