Drukarki matrycowe 24-igłowe

Mimo rosnącej popularności drukarek laserowych i atramentowych, drukarki igłowe, dzięki swym 24-igłowym przedstawicielom, trzymają się całkiem nieźle. Wynika to z kilku faktów: w porównaniu z konkurencją laserową i atramentową jest to sprzęt o relatywnie niskiej (mniejszej z reguły o połowę) cenie, koszty wydruku jednego arkusza papieru są o rząd wielkości tańsze (jak 0,4 centa do 3 centów za stronę) zaś jakość druku jest całkiem porównywalna. Większość obecnie używanych drukarek laserowych oferuje rozdzielczość druku 300 dpi zaś rozdzielczość 24-igłowych wynosi 360 dpi.

Mimo rosnącej popularności drukarek laserowych i atramentowych, drukarki igłowe, dzięki swym 24-igłowym przedstawicielom, trzymają się całkiem nieźle. Wynika to z kilku faktów: w porównaniu z konkurencją laserową i atramentową jest to sprzęt o relatywnie niskiej (mniejszej z reguły o połowę) cenie, koszty wydruku jednego arkusza

papieru są o rząd wielkości tańsze (jak 0,4 centa do 3 centów za stronę) zaś jakość druku jest całkiem porównywalna. Większość obecnie używanych drukarek laserowych oferuje rozdzielczość druku 300 dpi zaś rozdzielczość 24-igłowych wynosi 360 dpi.

Na dodatek posiadają one właściwość, która jest obca konkurecji. Jako drukarki uderzeniowe mogą tworzyć wydruki na kilku arkuszach naraz, przez oryginał i kilka kopii z nałożoną warstwą kalki, co w warunkach pracy biurowej jest często ważnym argumentem. Także możliwość pracy na papierze typu wstęga, co jest bardzo rzadko spotykaną własnością wśród drukarek laserowych i atramentowych, jest czymś normalnym dla całej rodziny drukarek igłowych.

Nic dziwnego, że 24-igłówki pomału "obrastają" w dodatki, które ich ofertę czynią jeszcze bardziej atrakcyjną. Mają wiele gotowych rodzajów czcionek i krojów pisma, wyposażone są niekiedy w fonty skalowalne (np. drukarki Epson mogą zmieniać wymiar fontów w zakresie od 8 do 32 punktów), niektóre mogą drukować w kolorze. Wyposażone są w wałek wąski, 10-calowy lub 15-calowy, szeroki. Te z wałkiem węższym są idealnym rozwiązaniem dla firmy prowadzącej korespondencję, te z szerokim mogą służyć do celów reklamowych (ulotki, katalogi) czy po prostu do zadrukowywania dużych płacht papieru zestawieniami danych czy zawartością arkusza kalkulacyjnego.

Dodatkowo, drukarki 24-igłowe mogą drukować adresy na kopertach, nalepkach, a także zadrukowywać formularze i tabele w odpowiednich, ściśle określonych miejscach. Łączy się z tym użycie tzw. parkowania i wielu torów dostarczania papieru. Aby wydrukować pojedynczą kopertę czy list możemy zaparkować przesuw papieru typu wstęga i korzystać z podajnika dla kopert czy pojedynczych arkuszy. Wszystkie wymienione w dzisiejszym zestawieniu drukarki pozwalają na używanie parkowania. Wielotorowe podawanie papieru do druku łączy się nie tylko ze zmianą formatu i typów arkuszy, lecz również z ich grubością (np. niektóre formularze mogą być grubsze niż zwykły papier do druku). Rekordzistą jest tu drukarka Epson LQ 570, która przyjmuje materiały do druku nie tylko od góry, ale z przodu, z tyłu i od spodu (łącznie 4 tory).

Szybkość druku tych urządzeń waha się pomiędzy 100 a 450 znaków na sek w trybie pracy Draft oraz od 50 do 250 dla LQ (Letter Quality). Na szybkość pracy, szczególnie w trybie graficznym, wpływa także wielkość podręcznego bufora drukarki. Jeżeli chcemy, aby drukarka pracowała ciszej, możemy przełączyć sposób jej pracy w tryb wyciszony. Powoduje to o ok. 50% zmniejszenie szybkości drukowania. Rekordzistą pod względem minimalnego poziomu hałasu jest drukarka Epson LQ 570 (47 db), kolejne to drukarki Star XB 2420 i NEC P20 i P30. Warto również wiedzieć, że spadek głośności o 3 to obniżenie natężenia dźwięku o ok. połowę. Poziom hałasu najcichszych drukarek w trybie wyciszonym wynosi obecnie ok. 43 db, czyli porównywalnie z drukarkami laserowymi.

Wielu producentów dołącza do swego sprzętu cartridge z zestawami fontów, które są szybsze i łatwiejsze w użyciu niż fonty graficzne. Te ostatnie, w czasie czasochłonnego przesyłania danych do bufora drukarki wymagają sporo cierpliwości od użytkowników.

Na zakończenie można dodać, że prawie wszystkie omawiane urządzenia posiadają cały szereg monitorujących tryb pracy wskaźników umieszczonych na części czołowej obudowy. Większość z nich pokazuje jakich aktualnie używamy fontów, jak ustawiony jest margines czy odstęp między liniami.

Jeżeli zatem nosimy się z zamiarem kupna drukarki relatywnie taniej (także w eksploatacji), a reprezentującej profesjonalny poziom uzyskanych wydruków, jeżeli przy tym nie zależy nam na otrzymaniu druku grafiki stosującej szereg półtonów szarości- wybierzmy odpowiednią do zastosowań i przeznaczonych na ten cel środków finansowych drukarkę 24-igłową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200