Drukarki 3D – przełomowa technologia z MIT

Naukowcy z MIT zbudowali pierwszą na świecie drukarkę 3D, która potrafi budować obiekty składające się z elementów mających różne stany skupienia. Mogą to więc być elementy mające stały stan skupienia, jak i płynny, czyli ciecze. To duży, wręcz rewolucyjny krok naprzód, gdyż dostępne do tej pory drukarki 3D są w stanie budować obiektów, w skład których wchodzą elementy hydrauliczne, a wiec takie, które zawierają ciecz.

Drukarka została zbudowana w Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory i jej twórcy zademonstrowali jej możliwości budując robota, w skład którego wchodziły ruchome elementy napędzane hydraulicznymi siłownikami. A jak wiadomo integralną częścią takich siłowników jest ciecz. Drukarka a MIT jest w stanie budować takie roboty.

Drukarki 3D – przełomowa technologia z MIT

Hydrauliczny siłownik zbudowany przez drukarkę 3D zaprojektowaną przez naukowców z MIT

Jest to możliwe dzięki specjalnym dyszom, podobnym do tych które są instalowane w standardowych drukarkach ink-jet. Dysze drukują obiekt nakładając na podłoże warstwa po warstwie różnego rodzaju płynne materiały. Drukarka pracuje przy tym tak precyzyjnie, że krople cieczy wyrzucanej przez dysze mają średnicę 20 do 30 mikronów. Jak małe są to krople niech świadczy fakt, że ludzki włos ma grubość 60 mikronów.

Zobacz również:

  • Chiny wydrukują zaporę wodną z wykorzystaniem drukarki 3D
  • Meta chce chłodzić dyski twarde cieczą
  • eSIM w sprzęcie Apple - wyjaśniamy, co warto o nim wiedzieć

Na te elementy obiektu, która mają mieć stały stan skupienia, drukarka kieruje silne wiązki światła UV, które powodują iż ciecz twardnieje. W ten sposób powstaje obiekt – taki jak wyprodukowany przez drukarkę robot, który zawiera 12 hydraulicznych pomp – w skład którego mogą wchodzić nieutwardzone elementy, czyli ciecz. Do robota takiego wystarczy wtedy dołączyć tylko zasilacz i silnik, po to aby po chwili zaczął działać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200