Drukarka nie dla Ciebie

Tym razem, w naszym kąciku sprzętowym opisujemy urządzenie, na kupno którego nie każda instytucja może sobie pozwolić. Jest to drukarka Jolt PS, "postscriptowa", atramentowa, drukująca metodą "solid ink", co nie oznacza nic innego, jak wykorzystanie kolorowego wosku jako barwnika.

Tym razem, w naszym kąciku sprzętowym opisujemy urządzenie, na kupno którego nie każda instytucja może sobie pozwolić. Jest to drukarka Jolt PS, "postscriptowa", atramentowa, drukująca metodą "solid ink", co nie oznacza nic innego, jak wykorzystanie kolorowego wosku jako barwnika.

Drukarka Jolt PS nie jest urządzeniem małym i instalując ją należy, w miarę możliwości, znaleźć dla niej stałe miejsce, z którego nie powinna być zbyt często przenoszona, albowiem jej wymiary (48x55x25 cm) i waga - ok. 25 kg nie zachęcają do częstego przestawiania. Nie jest to drukarka podręczna, a technologia w jakiej ją wykonano wymaga, aby przed każdorazowym transportem nawet na niewielkie odległości, drukarka była wyłączona i wystudzona - szczegóły procedur startowych podane będą w dalszej części opisu. Wyglądem swoim przypomina dużą drukarkę laserową, a wrażenie to, poza jej kształtem potęgują, podobne do spotykanych w drukarkach laserowych, podajnik i odbiornik papieru.

Budowa

Drukarka Jolt PS korzysta z woskowego atramentu. Ten sposób, pomimo swojej stosunkowo wysokiej ceny i pewnych niewygód eksploatacyjnych, jest w stanie dać wydruki rewelacyjnej wręcz jakości. Podstawową jednostką drukującą jest głowica, złożona z zespołu dysz zaopatrzonych w pompki piezoelektryczne, które "wystrzeliwują" miniaturowe kropelki atramentu w kierunku powierzchni papieru. Głowica wosku składa się z 96 dysz, z czego 48 służy do rozprowadzania atramentu czarnego, a atrament kolorowy kierowany jest na papier przez pozostałe 48. Na każdy z kolorów przeznaczono po 16 dysz. Atrament w tego typu drukarkach, ma w temperaturze pokojowej postać stałą i w kasecie zapasowej, znajduje się zwykle kilka jego "kawałków" - najczęściej w postaci walcowych kapsułek. Głowica drukująca zawiera specjalne pojemniki, po jednym dla każdego koloru: Cyan (seledyn), Magenta (purpura), Yellow (żółty) i blacK (czarny), które to nazwy składają się na akronim CMYK. Każdy z pojemników wyposażony jest w spiralę grzejną, dzięki której kawałki atramentu są topione i utrzymywane w fazie ciekłej. W razie obniżenia się poziomu atramentu w pojemniku głowicy, jest on automatycznie uzupełniany przez pobranie kapsułki z kasetki zapasowej. W czasie drukowania, kropelki atramentu pompowanego przez zespół pompek piezoelektrycznych, "wystrzeliwane" są w kierunku powierzchni papieru. Ciekły atrament na powierzchni papieru dość szybko się zestala dając lekko wypukły, wyraźny, kolorowy obraz. Podobnie wyglądają dobrej jakości druki wykonywane techniką sitodruku.

Szczegóły budowy i działania drukarek wykonanych w technologii "solid ink" pokazano na rys. 1. Zaletą tej techniki druku jest niewątpliwie to, że różnokolorowe atramenty typu "woskowego" nie mieszają się zbyt łatwo ze sobą, dając w efekcie nasycone, czyste, wyraźnie od siebie oddzielone i powtarzalne barwy.

Do niedogodności eksploatacyjnych zaliczyłbym procedury startowe: rozpoczęcie pracy z "zimnego startu" powinno być poprzedzone trzykrotnym czyszczeniem głowic w odstępach 30 min. Do czyszczenia głowic używa się specjalnego papieru, z naklejonymi warstwami odpowiednich plastikowych "szczoteczek". Po każdym cyklu czyszczenia, drukarka samoczynnie wykonuje test druku, pozwalający zorientować się użytkownikowi, czy wszystkie dysze są już drożne. "Wkładki czyszczące" nie powinny być używane wielokrotnie.

Czas potrzebny od momentu jej włączenia do rozgrzania i podjęcia procedur czyszczenia wynosi ok. 20 min. Z tego powodu, drukarka Jolt PS nie powinna być wyłączana z sieci - producent nie wyposażył jej w wyłącznik sieciowy: włącza się ją przez włożenie kabla zasilającego do sieci, a wyłączyć ją można tylko przez jego wyciągnięcie.

Po ok. 2 godz. bezczynności drukarka przechodzi automatycznie w stan uśpienia. Obniża się wtedy temperatura głowicy drukującej, spada zużycie mocy do ok. 100 W. Stan ten jest sygnalizowany powolnym pulsowaniem wskażnika "on-line". Z tego stanu może ją wyprowadzić wciśnięcie przycisku "on-line" albo otrzymanie porcji danych do wydruku. Do osiągnięcia pełnej gotowości i rozgrzania głowic do temp. pracy potrzebuje ok. 3 min i w tym czasie światełko "on-line" pulsuje szybciej. Po osiągnięciu gotowości, wskaźnik świeci w sposób ciągły.

Wyposażenie

Drukarkę wyposażono fabrycznie w porty: szeregowy RS 232C, równoległy Centronics i Apple Talk - do współpracy z komputerami Macintosh. Do współpracy z komputerami typu IBM/PC, producent zaleca wykorzystywanie portu szeregowego. Sterownik drukarki wyposażono w mikroprocesor RISC - Weitek 8220 i język opisu strony umożliwiający sterowanie kolorem PostScript Level 2 - firmy Adobe System, dzięki czemu drukarka dysponuje 39 rezydentnymi, skalowalnymi rodzajami czcionek. W wersji podstawowej drukarka posiada bufor pamięciowy o wielkości 6 MB, z możliwością rozszerzenia o kolejne 4 MB. Ponadto, dzięki wyposażeniu jej w port SCSI, istnieje możliwość dołączenia sterowanego drukarką twardego dysku, przeznaczonego do przechowywania fontów ładowalnych.

Instalacja

Drukarkę wyposażono w dyskietki z oprogramowaniem, zawierające drivery do Windows 3.x i Macintosh, programy użytkowe (np. program obsługi twardego dysku drukarki), przykładowe zbiory PostScriptowe, aby można było na własne oczy poznać możliwości druku oraz program instalacyjny, który sam dokonuje instalacji odpowiednich zbiorów na twardym dysku komputera.

Montaż, instalację i rozruch drukarki znacznie ułatwia, dość przystępnie napisana instrukcja (niestety w jęz. angielskim).

Do komunikacji z użytkownikiem służy panel kontrolnych wskaźników umieszczony w łatwo dostępnym i widocznym miejscu na czołowej płycie drukarki.

Eksploatacja

Drukarka posiada 2 możliwości podawania papieru: automatycznie z pojemnika - formaty "letter i A4 oraz ręcznie od "executive" - 7,25x10,5" do "legal" - 8,5"x14". Ze względu na technikę drukowania i rodzaj atramentu, drukować można z powodzeniem nawet na papierze posiadającym powierzchniową fakturę. Program obsługi dysku drukarki posiada opcje, pozwalające na zapisywanie i kasowanie zbiorów na dysku drukarki, sporządzania wydruku katalogów, kasowania całego dysku oraz jego inicjalizacji (formatowania). Podstawowe zasady pracy z drukarką woskową są następujące:

  • drukarka nie powinna być wyłączana z sieci, nawet podczas dłuższych przerw w pracy

  • nigdy nie powinno zabraknąć atramentu w pojemniku zapasowym

  • gwarancję doskonałego wydruku daje każdorazowe czyszczenie głowic przed drukowaniem

  • co 3 miesiące należy drukarkę gruntownie odkurzyć i wyczyścić

  • drukarki nie wolno przenosić gdy jest gorąca. Po wyłączeniu należy odczekać co najmniej pół godziny na ostygnięcie zespołu głowic i zestalenie się atramentu.

Drukowanie na folii

jest procesem dwustopniowym. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju pracy (przy pomocy kontrolnego panelu) drukujemy na folii żądany obraz. Po wydrukowaniu, poddajemy folię termiczno-ciśnieniowej obróbce w specjalnym urządzeniu, tzw. enhancerze, gdzie barwy uzyskają odpowiedni stopień przejrzystości i będą doskonale widoczne na ekranie rzutnika. Enhancer nie jest integralną częścią drukarki. Jest to dodatkowe urządzenie.

Parametry

Maksymalna rozdzielczość drukarki wynosi 300x300 dpi (dots per inch - punktów na cal). Szybkość wydruku tekstu - 2 str./min, grafiki zaś - 0,7 str./min. W przypadku druku tekstów ilustrowanych grafiką, szybkość

druku wynosi 1 str./min. Drukarka jest przystosowana w zasadzie, do pracy ciągłej: może pracować z obciążeniem 3 tys. str./miesiąc, co oznacza, że przy 20 dniach roboczych w miesiącu może w sposób ciągły drukować 1 stronę co 3 min, zasługując w pełni na swój przydomek "heavy duty printer" - "drukarka katorżniczej pracy".

Koszty eksploatacji

Wydajność ładunku atramentu czarnego, zawartego w pakiecie kaset, dla typowego zaczernienia strony drukiem tekstowym (2 % powierzchni) wynosi 8200 stron, a sam ładunek kosztuje 208 USD, co daje koszt wydruku strony tekstu - 2,4 centa. Przeciętnie, dla wydruków graficznych, pokrycie strony tuszem wynosi 10%. Pakiet kaset z kolorowym atramentem wystarcza na zadrukowanie 1650 stron i kosztuje 274 USD, a zatem, cena jednostkowego wydruku grafiki wynosi średnio 17 centów. Uwzględniając konieczność używania arkuszy czyszczących (12 USD paczka) oraz uśredniając koszty druku tekstów i grafiki, dealer szacuje średnią cenę druku jednej strony na 18 centów.

Drukarka JOLT PS jest urządzeniem drogim. Kosztuje 7330 USD (z cłem i podatkiem), lecz jakość, jaką oferuje oraz niewysoka jednostkowa cena wydruków zdają się ją uzasadniać. Cechy te powodują, że nadaje się szczególnie dla profesjonalnych prac wydawniczych (DTP), druku ulotek reklamowych, dokumentacji technicznych, grafiki ilustracyjnej i prezentacyjnej, a także jako drukarka współpracująca z procesorami tekstowymi.

Jako ciekawostkę należy dodać, że w instrukcji obsługi użytkownicy znajdą rozdział, poświęcony sposobom budowy nastroju wystąpień ilustrowanych kolorową grafiką w taki sposób, aby cały czas skupiać uwagę słuchaczy na prezentowanym temacie i nie wywoływać u nich znużenia. Od jakości prezentacji, a nie tylko od jakości ofert zależy

często powodzenie prowadzonego przez nas biznesu. Ale o tym w Polsce wiedzą na razie tylko nieliczni. I oni zapewne zakupią tę drukarkę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200