Drukarka laserowa Brother HL-6

Dzisiaj, w kąciku ciekawego sprzętu przedstawiamy drukarkę laserową firmy Brother Industries Ltd. Jest to w zasadzie typowe urządzenie biurowe o rozdzielczości 300x300 dpi (dots per inch) i wydajności 6 str./min, lecz niektóre z zastosowanych w nim rozwiązań godne są, naszym zdaniem, szerszego rozpropagowania.

Dzisiaj, w kąciku ciekawego sprzętu przedstawiamy drukarkę laserową firmy Brother Industries Ltd. Jest to w zasadzie typowe urządzenie biurowe o rozdzielczości 300x300 dpi (dots per inch) i wydajności 6 str./min, lecz niektóre z zastosowanych w nim rozwiązań godne są, naszym zdaniem, szerszego rozpropagowania.

Instalacja

Brother HL-6, podobnie jak większość współczesnych drukarek biurowych dostarczana jest w stanie niemal pełnej gotowości do pracy. Po wyjęciu z opakowania należy w jej wnętrzu umieścić jedynie moduł zawierający światłoczuły bęben i pojemnik z tonerem, a następnie tak przygotowane urządzenie podłączyć do komputera, wykorzystując w tym celu jeden z dwóch wbudowanych portów: równoległy (Centronics) lub szeregowy (RS 232C). Korzystanie z portu szeregowego jest początkowo nieco mniej wygodne, gdyż wymaga ustawienia takich parametrów, jak: szybkość transmisji, długość słowa, kontrola parzystości, itp., (czyli dopisania odpowiednio zredagowanej linii polecenia MODE np. do pliku AUTOEXEC..BAT.) Ma jednak tę zasadniczą zaletę, że pozwala na komunikację dwukierunkową (drukarka przesyła do komputera informację o swoim statusie). Natomiast posługiwanie się portem Centronics choć wydaje się znacznie łatwiejsze (wkładamy wtyczkę do gniazdka i już), pozbawia nas tej możliwości (czyli szansy wykorzystywania drukarki jako urządzenia "zdalnego", które potrafi komunikować się z modemem). Po podjęciu decyzji nt. gniazda resztę możemy spokojnie pozostawić drukarce, gdyż dzięki wbudowanym mechanizmom sama rozpoznaje, którego używamy.

Większość tych czynności została zresztą dość precyzyjnie opisana w firmowej, niestety tylko angielskojęzycznej instrukcji obsługi, więc nie powinna sprawić żadnych kłopotów znającym ten język użytkownikom. Warto w tym miejscu podkreślić zawarte w publikacji zalecenie, by przed przystąpieniem do pracy sporządzić najpierw wydruki kontrolne, gdyż oprócz sprawdzenia jakości wydruku, zorientowania się w fabrycznych ustawieniach parametrów drukarki, itd. dowiemy się z nich, jakimi krojami czcionek wewnętrznych dysponujemy i czy uzyskamy wystarczającą poprawność oraz powtarzalność wydruków (służy do tego test cleaning paper).

W praktyce

HL-6 jest dość zgrabna, dzięki czemu łatwo ustawić ją na biurku. W przedniej części obudowy odnajdujemy składany, dość wygodny, prosty w użyciu i niezawodny podajnik mieszczący jednorazowo 150 kartek papieru. Dodatkowo możemy dołączyć opcjonalny podajnik mieszczący 250 kartek, który mocuje się na stałe jako podstawę drukarki. Na górze umieszczono panel kontrolny, który poza ośmioma przyciskami wyposażono w ciekłokrystaliczny wyświetlacz i cztery świetlne wskaźniki: sieciowy, transmisji danych, alarmu i połączenia on-line z komputerem.

Po włączeniu do sieci, na wyświetlaczu pojawia się komunikat dotyczący założonych ustawień rozmiarów papieru; rozmiar zależy od... napięcia zasilania. Projektanci z firmy Brother słusznie bowiem zauważyli taką zależność: w krajach, w których korzysta się z napięcia 110 V najczęściej używany jest papier w formacie letter (taki format i napięcie w sieci używane są powszechnie np. w USA), a w pozostałych krajach (np. w Europie), gdzie większość ludzi posługuje się napięciem 220-240 V, formatem "domyślnym" jest najczęściej A4. Dzięki temu prostemu "wynalazkowi" drukarka konfiguruje się niemal sama, więc nawet bardzo niewprawni użytkownicy nie będą mieli kłopotów z jej poprawnym ustawieniem.

Inna ciekawostka. Na wypadek występowania dużych przerw pomiędzy kolejnymi wydrukami, producenci wyposażyli drukarkę w możliwość "usypiania" - przechodzenia w stan oszczędzający energię. Długość przerwy może wynosić od 1 min do 99 min. W czasie pracy, drukarka pobiera 530 W mocy, a podczas "snu", jedynie 21 W. In plus należy też odnotować możliwość zabezpieczenia ustawionych parametrów drukarki trzycyfrowym hasłem przed przypadkową zmianą. Producent ostrzega przed zapomnieniem hasła, bowiem po jego aktywacji, nie jest już możliwe jego obejście. Drukarka ma wbudowany także licznik zadrukowanych kartek papieru. Jego odczytu można dokonać posługując się przyciskami panelu kontrolnego.

Współpraca z programami

W drukarce zainstalowano fabrycznie 48 rodzajów czcionek. Potrafi ona pracować w jednym z trzech trybów: HP LaserJet IIP, Epson FX-850 lub IBM Proprinter XL. Przy korzystaniu ze starszych aplikacji DOS-owskich, czyli tych, które nie zawierają informacji o typie drukarki. Wyboru pracy należy dokonać ręcznie. HL-6 potrafi pracować również w trybie automatycznym, w którym samoczynnie rozpoznaje rodzaj danych i przełącza się w stosowny tryb pracy. Nie zalecamy jednak używania jej do tego typu zastosowań chyba, że użytkownik zaopatrzy się w dodatkowy software (może też dokupić moduł zawierający zbiór fontów zgodnych ze standardem opracowanym przez firmę Hewlett-Packard), gdyż podobnie jak w wypadku większości innych tego typu urządzeń, w pamięci ROM nie zapisano polskich znaków diakrytycznych.

Inaczej ma się sprawa podczas pracy w Windows, które z natury rzeczy wyposażone jest w polskie litery. Z drukarką otrzymujemy dyskietkę 3,5", zawierającą spakowane drivery oraz dodatkowy zbiór czcionek TrueType, dzięki czemu możliwa jest współpraca komputera z drukarką w trybie FULL WYSIWYG (What Yoy See Is What You Get). Rozpakowywanie driverów i fontów musi odbywać się w MS-Windows, zaś program instalacyjny sam prowadzi użytkownika przez meandry instalacji, żądając naciśnięcia co pewien czas odpowiedniego przycisku. Praca w środowisku Windows 3.1 zwalnia ponadto użytkownika z konieczności posługiwania się hardware'owym panelem kontrolnym - wybór trybu pracy i parametrów wydruku odbywa się automatycznie, a ponieważ producent zastosował technikę kompresji danych przed ich wysłaniem do drukarki, nawet praca w trybie graficznym przebiega niezwykle szybko i pozwala na druk strony A4 z rozdzielczością 300 dpi przy standardowej pojemności pamięci RAM drukarki.

Jeżeli natomiast chcielibyśmy skorzystać z PostScriptu musimy się liczyć z koniecznością zakupu specjalnego modułu, który służy do interpretacji tego języka. Nazywa się on BR- Script i zawiera skalowalne fonty, interpretator oraz umożliwia dołączanie ilustracji w postaci map bitowych do dokumentów drukowanych w PostScripcie.

Jakość i szybkość druku

Podczas drukowania HL-6 zachowuje się dość cicho, zaś jej mechanizm sterowany procesorem Motorola 68000 pracuje z wydajnością 6 str./min. Wwspomniana już kompresja danych i szybkie porty powodują, że użytkownik nie musi zbyt długo czekać na kolejne strony wydruku. Jest także oszczędna. Według informacji producenta pojemnik z tonerem wystarcza na zadrukowanie ok. 3500 stron, nam zaś udało się wydrukować ich o prawie 500 więcej.

W trakcie przeprowadzanych prób nie zauważyliśmy typowych dla drukarek laserowych tej klasy błędów krycia silnie zaczernionych powierzchni. Ujawnił się natomiast brak mechanizmów wygładzających krawędzie, który był szczególnie zauważalny przy drukowaniu grafiki. Może ta ocena jest nieco przesadzona, drukarka zachowała bowiem nominalną rozdzielczość 300 dpi. Ponieważ jednak w podobnej klasie cenowej możemy nabyć obecnie na naszym rynku kilka innych modeli, wyposażonych w możliwość wygładzania krawędzi, można to uznać za wadę.

Poza tym wszystko było jak trzeba: podajnik i mechanizm transportu papieru działały niezawodnie (podczas blisko dwumiesięcznej, intensywnej eksploatacji nie zdarzyło się, ku naszemu szczeremu zdumieniu, ani jedno zablokowanie), choć staraliśmy się używać różnorodnych gatunków papieru. Także podczas druku naklejek na papierze samoprzylepnym i prób druku na folii byliśmy usatysfakcjonowani możliwościami HL-6, co pozwala przypuszczać, że jest to dobrze przystosowane do pracy biurowej urządzenie.

Garść uwag technicznych

Drukarka Brother HL-6 wyświetla kody błędów. Jeżeli na wyświetlaczu pojawia się liczba większa niż 50, świadczy to o konieczności ingerencji specjalisty. Dla mniejszych liczb wyjaśnienia podaje instrukcja, a to oznacza, że użytkownik poradzi sobie sam z usuwaniem przyczyny usterki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200