Drukarka katorżniczej pracy

W cyklu artykułów, w których opisujemy różnego rodzaju sprzęt komputerowy i peryferia, postanowiliśmy poświęcić trochę uwagi drukarkom, z których zwykły użytkownik nigdy w zasadzie nie będzie korzystał. Test przeprowadzili zawodowi informatycy z wydziału Matematyki UW. Po otrzymaniu testu, dystrybutor sprzętu przesłał do naszej redakcji swój komentarz, który również prezentujemy.

W cyklu artykułów, w których opisujemy różnego rodzaju sprzęt komputerowy i peryferia, postanowiliśmy poświęcić trochę uwagi drukarkom, z których zwykły użytkownik nigdy w zasadzie nie będzie korzystał. Test przeprowadzili zawodowi informatycy z wydziału Matematyki UW. Po otrzymaniu testu, dystrybutor sprzętu przesłał do naszej redakcji swój komentarz, który również prezentujemy.

TEST DRUKARKI DATAPRODUCTS LX

Drukarka Dataproducts LX jest drukarką typu "heavy-duty", przeznaczoną do pracy pod dużym obciążeniem. Widać to już z zewnątrz po znacznych wymiarach i robiącej wrażenie masywności obudowie, a wrażenie to potwierdza się, gdy otworzymy pokrytą od wewnątrz wyciszającą gąbką pokrywę i zajrzymy do środka. Duże, dobrze chłodzone silniki przesuwu papieru i napędu głowicy, podwójne traktory (pchające i ciągnące), prosta droga papieru.

Głowica zawiera 33 igły różnie wykorzystywane przy różnych emulacjach i gęstościach druku. To, że drukarka ma 33 igły nie oznacza bynajmniej, że drukuje z lepszą rozdzielczością niż drukarki 24-igłowe. Konstrukcja drukarki umożliwia drukowanie trzech wierszy tekstu przy jednym ruchu głowicy, natomiast jakość druku jest taka jak dla drukarek 9-cio- igłowych. Z przeprowadzonych testów wynika, że prędkość druku wynosi ok. 8-10 stron/min. Drukarka przeznaczona jest do obciążenia rzędu 50 tys. stron na miesiąc i do obciążalności 40% (czyli ok. 3 godz. ciągłego drukowania na dzień roboczy). O przeznaczeniu drukarki do intensywnej pracy świadczy również stosunkowo długi (dla przyzwyczajonych do małych Starów czy Epsonów) czas rozruchu i testu rozruchowego (power on self test).

OCENA FUNKCJONALNOŚCI

Drukarka sprawia miłe wrażenie dla oka i wygląda na produkt wysokiej klasy. Ergonomię obsługi podnosi dobrze zaprojektowany panel kontrolny LCD z kilkupoziomowym menu różnych opcji i ustawień. Stojak z półkami na papier stanowi wprawdzie wyposażenie dodatkowe, jednak eksploatacja drukarki bez niego jest na tyle niewygodna, że należy go raczej traktować jako integralną część urządzenia. Tym bardziej, że amortyzuje wstrząsy spowodowane uderzeniami głowicy o ograniczniki.

Drukarka jest przeznaczona wyłącznie do pracy ze składanką perforowaną - nie istnieje praktycznie możliwość pracy na pojedynczych arkuszach. Mechanizm prowadzenia papieru jest skonstruowany tak, by uzyskać maksymalną sprawność przesuwu. Drukarka pobiera papier od dołu, a wysuwa go przez szczelinę w tylnej ściance. Traktory prowadzą papier przed i za głowicą. Mogą być przesuwane na pręcie prowadzącym zupełnie niezależnie od siebie, co umożliwia obsługę papieru o różnej szerokości, ale prowadzi do nieprzyjemnych niespodzianek, gdy ustawimy je nieprecyzyjnie. W czasie testu nierównomierny naciąg spowodował zerwanie papieru i przerwę w pracy.

Dużym plusem drukarki jest jej staranne wyciszenie. Przez cały czas testu drukarka stała w pokoju biurowym nie przeszkadzając swoim szumem w pracy. Warstwa gąbki na masywnej metalowej pokrywie tłumi zwłaszcza hałas o wysokiej częstotliwości, powstający przy uderzeniach igieł o papier, tak dokuczliwy w małych i lekkich drukarkach stołowych. Subiektywne porównanie z typową drukarką średniej klasy Epson LX-1050 przemawia tu wyraźnie na korzyść Dataproducts. Powyższe cechy pozwalają ustawić drukarkę w pokoju biurowym, w pobliżu miejsca pracy, bez konieczności wydzielania specjalnego pomieszczenia.

Przy wszelkich operacjach wymagających podniesienia pokrywy mechanizmu drukarka natychmiast zatrzymuje się, by podjąć pracę bez utraty zawartości bufora po zamknięciu obudowy. Szczególną ostrożność przy zakładaniu papieru i wymianie taśmy barwiącej należy zachować wobec silnie grzejącej się głowicy; najlepiej wykonywać te czynności na wyłączonej i ostudzonej drukarce. Operacja wymiany taśmy jest dość prosta z powodu specjalnej prowadnicy do taśmy nakładanej na głowicę. Prowadnicę tę należy zakładać bardzo precyzyjnie, gdyż niedokładność może nas kosztować zniszczenie igieł uderzających o metalową blaszkę prowadzącą.

Najogólniej, przy czynnościach technicznych osoby przyzwyczajone do prostych drukarek stołowych powinny zdać sobie sprawę, że drukarka heavy-duty wymaga znacznie większej staranności i swego rodzaju profesjonalizmu w obsłudze.

SZYBKOŚĆ DRUKU

Drukarka Dataproducts LX jest przeznaczona do szybkiego zadrukowywania dużych ilości papieru. Prędkość druku dla trybu draft (przy drukowaniu pełnych linii) wynosi :

10cpi - ok. 600 linii na minutę 15cpi - ok. 400 linii na minutę 17cpi - ok. 240 linii na minutę

Drukarka drukuje najszybciej w trybie draft tekst bez grafiki, pogrubień, podkreśleń itp. W czasie testu zmierzyliśmy nawet większą prędkość druku niż podane powyżej przy drukowanie testów na papierze 10", ale górnym ograniczeniem na prędkość druku jest maksymalna prędkość przesuwu papieru, która wynosi 20 cali na sek. Tak szybki druk spowodował niespodziewaną konieczność rekonfiguracji podłączenia drukarki do komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym SCO UNIX. Drukarka "wyprzedzała" standardowy program obsługi, dając alarmy typu "brak danych". Dopiero skonfigurowanie drivera na większą szybkość druku rozwiązało ostatecznie problem.

Niespodziankę sprawiło drukowanie tekstu z podkreśleniami: prędkość druku zmniejsza się 12-krotnie, powstaje duży hałas oraz drgania drukarki

OCENA OGÓLNA

Drukarka dostarczona do testowania nie była nowa, a co gorsze nie w pełni sprawna. Pierwszym problemem było nieodbijanie jednej z igieł w co trzecim wierszu, spowodowane przez niedokładne umocowanie prowadnicy do taśmy przez poprzednich użytkowników. Poszarpana i powyginana blaszka prowadnicy powodowała spadanie taśmy i zwiększała jej opór. Ponadto w czasie przeprowadzania testu z tekstem o dużej ilości podkreśleń, zauważyliśmy smużenie, powodujące nieczytelność wydruku.

Podsumowując należy stwierdzić, że drukarka Dataproducts jest urządzeniem wypełniającym swoistą "niszę ekologiczną" urządzeń przeznaczonych do druku zestawień, rachunków czy list płac, gdzie mniejszą wagę przykładamy do wyglądu wydruku, a bardziej zależy nam na szybkości i (pod warunkiem starannej obsługi) - niezawodności. Ważną zaletą jest możliwość pracy z papierem wielowarstwowym. Wydajność drukarki Dataproducts zbliża ją do klasy wolnych drukarek wierszowych, od których odróżnia się korzystnie cichszą pracą i możliwością programowania znaków. Trzeba też wspomnieć, że dostawca oferuje instalowane sprzętowo polskie litery. Wydaje się, że dla średniej wielkości przedsiębiorstwa handlowego, banku czy fabryki drukarka Dataproducts może być idealnym rozwiązaniem problemu masowych wydruków. Należy jednak pamiętać, że urządzenie o tak wyśrubowanych parametrach nie znosi niestarannej obsługi, o czym przekonały nas niemiłe skutki działań poprzedniego użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200