Drukarka EPSON EPL-4300

Gdy edytory tekstów przypominają małe systemy desktop publishing, a znakowe interfejsy użytkownika wstydliwie kryją się w tle, ogromnie zyskują na znaczeniu parametry techniczne drukarek.

Gdy edytory tekstów przypominają małe systemy desktop publishing, a znakowe interfejsy użytkownika wstydliwie kryją się w tle, ogromnie zyskują na znaczeniu parametry techniczne drukarek. Od nich bowiem zależy końcowy efekt. Jest to, jak sądzimy, główny powód, dla którego drukarki laserowe zjednują sobie ostatnio coraz więcej zwolenników. Dziś prezentujemy jedno z takich urządzeń - model EPL-4300 firmy Epson, pochodzący z tzw. serii ekologicznej.

Pierwsze koty za płoty

Drukarkę otrzymaliśmy w standardowym opakowaniu zawierającym: mechanizm, moduł światłoczuły, podajnik i odbiornik papieru, cartridge z tonerem, kable połączeniowe, oraz dwutomową instrukcję w j. angielskim. Montaż, dzięki odpowiedniemu oznaczeniu i ukształtowaniu elementów, okazał się prosty i po ok. 5 min urządzenie było gotowe do pracy.

Tu od razu uwaga. Model EPL-4300 standardowo wyposażony jest w trzy tryby pracy, (nastawiane ręcznie lub rozpoznawane automatycznie), oraz dwa porty (szeregowy i równoległy), za pomocą których komunikuje się z komputerem. Dzięki temu już w podstawowej konfiguracji możemy dołączyć doń aż dwa komputery, a po wstawieniu dodatkowej karty i rozszerzeniu pamięci trzy. Można więc używać EPL-4300 jako namiastki drukarki sieciowej. W najprostszym przypadku funkcja sterowania kolejką realizowana jest poprzez automatyczny wybór jednego z aktywnych portów (autosense mode) i blokowanie pozostałych, do czasu ukończenia wydruku. Jeśli jednak rozszerzymy pamięć i dokupimy dodatkowe gniazdo, dane ze wszystkich komputerów będą gromadzone w pamięci drukarki w tym samym czasie, a każdy kanał będzie mógł korzystać z dowolnego rodzaju emulacji.

W ustawieniu fabrycznym EPL-4300 emuluje HP LaserJet IIIP i komunikuje się z komputerem przez port drukarkowy (równoległy) oraz używa języka komend PCL 5. Wynika to stąd, że zainstalowana pamięć o pojemności 1 MB, a także brak odpowiednich rozszerzeń (dostępne na osobnej karcie), nie pozwalają na stosowanie PostScript'u. W wielu zastosowaniach rozwiązanie takie będzie zupełnie wystarczające wszakże, gdy charakter naszej pracy wymaga używania PostScriptu, musimy jednak się liczyć z nieznacznym wzrostem kosztów.

Co w środku?

Wewnątrz EPL-4300 umieszczono procesor MC68000 pracujący z częstotliwością 14,1312 MHz oraz nowoczesny mechanizm o wydajności 6 str./min. Cechuje go wyjątkowo krótka i mało zagmatwana droga papieru, a zamiast tradycyjnego, światłoczułego wałka, na którym promień laserowy kreśli obraz wydruku, zastosowano światłoczułą taśmę, o szerokości strony. Długość jej jest większa niż obwód tradycyjnego wałka występującego w zwykłych drukarkach laserowych i wynosi ok. 30 cm. Odpowiada to rozmiarowi typowej kartki formatu A4.

Tak więc, podczas wydruku pojedynczej kartki każdy punkt taśmy jest naświetlany tylko jednokrotnie. Zastąpienie tradycyjnego wałka taśmą światłoczułą daje jeszcze jedną korzyść: nie wymaga "znęcania się" nad papierem w celu zmniejszenia pola jego kontaktu z powierzchnią światłoczułą (zamiast kartki można przecież wygiąć światłoczułą taśmę). Stąd właśnie wynika stosunkowo prosta i nieskomplikowana droga papieru w tym mechaniźmie. Dodatkowa korzyść - to możliwość używania papieru o wyższej gramaturze - aż do 157 g/m- oraz drukowanie na kopertach, foliach i sztywnych etykietach.

W "praniu"

Testowana drukarka nie odbiega swoim wyglądem od innych tego typu urządzeń. Szarobura, "komputerowa" obudowa ma kształt sporego prostopadłościanu (orientacyjne wymiary wynoszą 60x40x20). Z przodu wystaje z niego podajnik, a z tyłu odbiornik papieru. Wydawać by się zatem mogło, że podstawowym "problemem eksploatacyjnym" okaże się znalezienie "gdzieś w pobliżu" biurka wolnej powierzchni o wymiarach ok. 80x60 cm. Jednakże nie doceniliśmy EPSON'a, który i o takich "drobiazgach" pomyślał. Dzięki umieszczeniu kieszeni podajnika na znacznej wysokości, po ustawieniu drukarki na typowym stole pozostaje jeszcze dość miejsca na takie akcesoria jak podkładka pod mysz, czy teczka z dokumentami. Mały otwór w dolnej części podajnika sprawia, że łatwo jest usunąć niepotrzebne kartki, a dostęp do panelu kontrolnego i wyłącznika sieciowego jest możliwy nawet wówczas, gdy na górnej pokrywie urządzenia leżą jakieś papiery.

Podajnik papieru mieści 100 stron formatu A4 (gramatura ok. 75 g/m-). Inne rozmiary (od 98x148 mm do 216x356 mm) musimy już podawać ręcznie (drukarka sama rozpoznaje źródło papieru), chyba, że zaopatrzymy się w specjalny 150- stronicowy podajnik do folii, etykiet samoprzylepnych, czy kopert. Kosztuje on jednak dodatkowo ponad 250 DM. Poza tym można dokupić dodatkowe fonty i kartę zamieniającą EPL-4300 w ploter (EPSON GL identity). Tak więc dostarczona konfiguracja drukarki w zasadzie nadawała się jedynie do typowych zastosowań biurowych, ograniczających się przeważnie do drukowania tekstów wzbogaconych niezbyt skomplikowaną grafiką. Jest to zgodne z sugestiami producenta odnoszącymi się do zalecanych jej zastosowań.

Ekologiczna, czyli...

Drukarka należy do grupy tzw. urządzeń ekologicznych, co oznacza, że zredukowano w niej ilość szkodliwych dla środowiska naturalnego odpadów i materiałów eksploatacyjnych. Służą temu następujące rozwiązania techniczne: zastosowanie zamkniętego obiegu tonera, zastąpienie bębna światłoczułego naciągniętym na trzy rolki paskiem specjalnej folii i dodanie filtra ozonowego z węglem aktywowanym do wentylatora. Co ciekawe, oprócz korzyści ekologicznych, mamy również dobrodziejstwa praktyczne. Do tych zaliczyć wypada przede wszystkim: niskie zużycie oraz czystą i prostą wymianę tonera, a co za tym idzie wydatne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz wspomnianą już możliwość drukowania na bardzo grubym papierze i mniejszą wrażliwość bębna na uszkodzenia mechaniczne.

Trwałość drukarki, wg producenta, wynosi 5760 godzin, co przy obciążeniu 3 tys. str./miesiąc oznacza, że po 5 latach użytkowania, drukarka może obniżyć parametry wydruku. W trakcie użytkowania, wymianie podlegają: światłoczuła taśma i pojemniki z tonerem. Jedna taśma wystarcza na zadrukowanie ok. 30 tys. stron, a jej koszt wynosi 243 DM (plus 15% cła). Zawartość pojemnika z tonerem, wyposażonego w filtr ozonowy, pozwala zadrukować ok. 5-8 tys. stron i kosztuje 197 DM (plus 15% cła).

Jeśli przyjąć, że koszt materiałów eksploatacyjnych ogranicza się jedynie do zakupu tonera, to cena jednostkowego wydruku wyniesie ok. 410 zł.

Pod DOS-em

Epson EPL-4300 ma, jak już wspomnieliśmy, trzy tryby pracy. Oprócz sygnałów przeznaczonych dla HP rozpoznaje także komendy dla modeli EPSON FX (9 igieł) i LQ (24 igły), a po uzupełnieniach "rozumie" także Adobe PostScript i komendy GL, dzięki czemu nie występują praktycznie żadne problemy z doborem sterowników dla programów działających "pod DOS-em". Pewną niedogodnością, szczególnie w przypadku prostszych aplikacji (np. PC Write, czy Norton Editor) może się okazać brak polskich znaków diakrytycznych wśród wbudowanych fontów (dostępne są kroje Courier, Roman, Sans-U oraz Zapf Dingbats w wielu odmianach dla orientacji "portrait" oraz Courier i Roman dla orientacji "landscape"), choć w przypadku drukarki laserowej nie jest to duża wada. Większość rozbudowanych aplikacji DOS posiada bowiem własne mechanizmy pozwalające rozwiązać ten problem (np. przez download), a pamięci na to jest dosyć. Próbowaliśmy z Lotusem 1-2-3, QR Tekstem, TAG- iem oraz WordPerfect'em i byliśmy zadowoleni.

Staraliśmy się korzystać z EPL-4300 FX w sposób najbardziej przypominający typowe zastosowania biurowe - drukowaliśmy wzdłuż i w poprzek, na papierze podawanym ręcznie i automatycznie, z zastosowaniem różnych sterowników, grubości oraz rozmiarów kartek itp. Z "żalem" stwierdzamy, że nie udało nam się tej drukarki na niczym przyłapać. Nawet papier nie chciał się ani razu zakleszczyć. Podobnie było z używaniem dwóch komputerów i różnymi "sposobami na polskie litery". Przy okazji tych prób bardzo sympatyczny okazał się tryb "usypiania" drukarki, który automatycznie wyłącza mechanizm po kilkudziesięciu minutach bezczynności i ustawia drukarkę w stan oczekiwania na sygnał z komputera.

Pod Windows

Dobór sterownika nie sprawił najmniejszych problemów (użyliśmy standardowego drivera MS Windows 3.1 dla HP Laserjet IIIP), a drukarka zachowywała się poprawnie podczas blisko miesięcznego okresu testowania i, podobnie jak w przypadku DOS, nie udało się znaleźć aplikacji, z którą byłyby kłopoty. Korzystaliśmy przy tym z fontów dostarczanych w pakietach PolWin, UniWin, ATM i Bitstream FaceLift oraz z przeszło 400 czcionek TrueType. Używaliśmy okienkowych wersji takich programów jak: AmiPro, Aldus Pagemaker, MS Excel, Quattro Pro, MS Word, MS Works, a z aplikacji "typowo graficznych" Corel DRAW!, Harvard Graphics i Micrografx Designer.

We wszystkich przypadkach jakość druku była więcej niż zadowalająca. Sporą zasługę, szczególnie w przypadku programów graficznych, miała tu technika druku zwana RIT (Resolution Improvement Technology), podnosząca rozdzielczość ponad standardowe 300 dpi podczas rysowania krzywych, a dodatkowo automatyczny regulator wydajności tonera. Dzięki nim właśnie rysunki z CorelDRAW! i innych programów graficznych prezentowały się naprawdę wspaniale, były prawidłowo zaczernione, a efekt nierównego krycia okazał się praktycznie niezauważalny.

Zamiast podsumowania

Poza okresowym uzupełnianiem papieru oraz wymianą tonera drukarka EPL-4300 nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów eksploatacyjnych. Pracuje cicho. Nie jest ani lepsza, ani gorsza, pod względem parametrów technicznych od innych urządzeń tego typu, ma jednak sporo nowoczesnych rozwiązań, które wzbudziły nasze zaufanie.

Drukarka: EPSON EPL-4300 Producent: Seiko EPSON Corp. Japonia Dystrybutor: UNOX S.A Brzeg Dolny ul. Kochanowskiego 14 tel. (0-71) 19 55 03

oddział warszawski: ul. Czereśniowa 98 02-456 Warszawa tel. 23 95 46

Cena: 1781 DM + (20% cła)


TOP 200