Druk nano z Polski

Polska firma opracowała przełomową technologię ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów. Rozwiązanie wrocławskiej XTPL pozwala na produkowanie nowej generacji przezroczystych warstw przewodzących.

Do polskich firm technologicznych działających bez kompleksów na rynku globalnym należy XTPL SA, która opatentowała i komercjalizuje przełomową technologię ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów. Technologii opiera się na kierowanym łączeniu nanocząstek z wykorzystaniem przyciągania dielektroforetycznego, co pozwala utworzyć linie przewodzące o szerokości nawet poniżej 100 nm – precyzja ta jest niespotykana i nie do osiągnięcia żadną inną metodą druku na świecie. W laboratoriach firmy zaprojektowano unikatową głowicę drukującą, która nanosi na nieprzewodzące podłoże odpowiednio skomponowany nanotusz. Pod wpływem zewnętrznego zmiennego pola elektrycznego nanocząstki w tuszu grupują się w określony i kontrolowany sposób, tworząc precyzyjnie ultracienką linię przewodzącą.

Rozwiązanie XTPL pozwala na produkowanie nowej generacji przezroczystych warstw przewodzących TCF (Transparent Conductive Films), które stosuje się w produkcji wyświetlaczy, monitorów i ekranów dotykowych, oraz umożliwi innowacyjne zastosowanie w sektorze ogniw fotowoltaicznych, biosensorów, układów typu lab-on-chip czy zabezpieczeń przed podróbkami.

Technologia XTPL znajdzie też zastosowanie w naprawie przerwanych połączeń metalicznych w cienkowarstwowych układach elektronicznych, co będzie stanowiło rewolucję dla branż, takich jak: wyświetlacze TFT / LCD / OLED, układy scalone (IC), obwody drukowane (PCB), moduły multichipów (MCM), maski fotolitograficzne i ogniwa słoneczne. Ze względu na platformowy charakter rozwiązania technologicznego rozwijanego przez spółkę można się spodziewać kolejnych pomysłów na zastosowania, zwłaszcza w obszarze dynamicznie rozwijającego się ostatnio segmentu elektroniki drukowanej (Printed Electronics). Jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Znajduje zastosowanie w różnych sektorach gospodarki, takich jak: produkcja dóbr konsumpcyjnych, transport, lotnictwo, elektronika, służba zdrowia, media.
Brytyjska firma badawcza IDTechEx oszacowała, że wartość rynku elektroniki drukowanej wzrośnie z 29 mld USD w 2016 r. do 70 mld USD w 2026 r.
Druk nano z Polski

Możliwości technologii nanodruku XTPL

Zobacz również:

  • Innowacje – co je napędza, a co hamuje
  • Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5

Spółka ma siedzibę we Wrocławiu, w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w naszej części Europy, z dostępem do ultranowoczesnych urządzeń i infrastruktury badawczej. Prace są prowadzone w pięciu laboratoriach: symulacji numerycznych, mechatronicznym, nanomateriałów i nanotuszów, aplikacyjnym, procesów pre- oraz posttreatment.

„Rozmawiamy z coraz większą liczbą potencjalnych partnerów zainteresowanych wspólnym rozwojem technologii XTPL poprzez zawarcie umów typu JDA (joint development agreement) lub JV (joint venture). Nasz dział rozwoju biznesu jest w intensywnym kontakcie z liczną grupą potencjalnych klientów, pytających wprost o możliwość zakupu naszych rozwiązań w dziedzinie nanodruku. Są w tym gronie m.in. potężne i dobrze znane firmy ze Stanów Zjednoczonych oraz z innych rejonów świata.

Krzemowa Dolina, Anaheim, Berlin, Miami, Hanower – to tylko niektóre z miejsc, w których w najbliższym czasie pojawią się liderzy XTPL. Obecnie skupiamy się właśnie na efektywnej komercjalizacji naszego przełomowego rozwiązania” – mówi dr Filip Granek, twórca technologii i prezes zarządu XTPL.
Druk nano z Polski

Filip Granek, twórca technologii i prezes zarządu XTPL

Spółka XTPL została w 2017 r. wyróżniona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Nagrodą Gospodarczą w kategorii najlepszy polski start-up.

Od września 2017 r. akcje XTPL są notowane na rynku NewConnect. Spółka pozyskała od inwestorów ponad 10 mln zł. W akcjonariacie XTPL jest dwóch inwestorów instytucjonalnych z Niemiec mających więcej niż 5% akcji spółki – fundusze inwestycyjne Heidelberger Beteiligungsholding AG oraz Universal-Investment GmbH. Zarząd planuje przeniesienie notowań na Główny Rynek GPW, a ponadto wprowadzenie spółki na otwarty rynek giełdowy Open Market (Freiverkehr), działający przy Deutsche Börse AG we Frankfurcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200