Drugi debiut Pilota

3Com ma poważnego konkurenta na rynku komputerów naręcznych. Firma Handspring oferuje własne, znacznie tańsze komputery z systemem PalmOS.

3Com ma poważnego konkurenta na rynku komputerów naręcznych. Firma Handspring oferuje własne, znacznie tańsze komputery z systemem PalmOS.

Jeff Hawkins i Donna Dubinsky, twórcy komputerów naręcznych Palm Pilot, od kilku miesięcy przygotowywali ofertę konkurencyjną dla 3Com. Kupili licencję na system operacyjny PalmOS i przed tygodniem zaprezentowali własne komputery - tańsze od oryginalnych, produkowanych przez 3Com.

Cenna różnica

Handspring - nowa firma Hawkinsa i Dubinsky - wprowadziła na rynek trzy modele komputerów naręcznych o nazwie Visor. Niższe ceny mają zachęcić do zakupu tych, którzy dotychczas nie zamierzali wydawać na ten cel ok. 400 USD.

Visor może korzystać z tych samych aplikacji co Palm firmowany przez 3Com. Najprostszy Handspring Visor Solo jest wyposażony w 2 MB RAM i kosztuje 150 USD. Jest odpowiednikiem podstawowego modelu Palm IIIe, za który w USA trzeba zapłacić 230 USD. Model Visor z 2 MB RAM i złączem USB kosztuje 180 USD. Cena najlepszego - Visor Deluxe z 8 MB RAM - wynosi 250 USD. Dla porównania z ofertą 3Com - Palm IIIx (4 MB) kosztuje ok. 370 USD, zaś Palm V (2 MB) - 450 USD.

Unikalną cechą Visora jest możliwość podłączania modułów współpracujących z tzw. platformą rozszerzeń Springboard. Możliwe jest podłączenie do linii telefonicznej bezprzewodowych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu, odtwarzaczy plików MP3, kamer cyfrowych oraz czytników kart mikroprocesorowych. Jeszcze w tym roku Handspring zamierza wprowadzić na rynek dodatkowe moduły, m.in. bezprzewodowy modem i GPS.

Modele Visor i Visor Deluxe wyposażono w złącza USB, dzięki czemu synchronizacja danych z komputerami stacjonarnymi jest cztery razy szybsza niż w przypadku Palm 3Coma.

Visor w swej formie nawiązuje do stylizacji stosowanej przez Apple Computer. Podobnie jak Macintosh obudowa komputera Handspring jest wykonana z półprzezroczystego kolorowego plastiku.

Palm nie spoczywa na laurach

Nowości planuje również Palm Computing, dział 3Com, który niebawem całkowicie uniezależni się od macierzystej firmy. Prawdopodobnie w październiku w ofercie firmy znajdzie się długo oczekiwany model Palm Vx - udoskonalona wersja bardzo lekkiego komputera naręcznego wyposażona w czterokrotnie większą pamięć. Cena nowego modelu zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie Palm V i będzie wynosić ok. 450 USD.

Choć brak na razie oficjalnych informacji, można oczekiwać, że tradycyjnie zostaną obniżone ceny Palm V z 2 MB pamięci i modelu Palm IIIx. Prawdopodobnie w USA będą kosztować odpowiednio: 400 i 300 USD.

Całkiem "normalna" klawiatura

Rosnąca popularność PalmPilotów powoduje, że rozszerza się oferta urządzeń peryferyjnych dla komputerów naręcznych. Firma Think Outside zaprezentowała klawiaturę Stowaway, przeznaczoną dla Palm V, która po rozłożeniu ma rozmiar klawiatury typowego notebooka. Odległość pomiędzy środkiem dwóch sąsiadujących klawiszy wynosi 19 mm. Klawisze wciskają się na głębokość 3 mm. W konkurencyjnej klawiaturze Go Type firmy Landware, innego producenta dodatków do Palma, rozstaw klawiszy wynosi 17 mm, a głębokość wciśnięcia - 2,3 mm. Najciekawsze jest jednak to, że klawiatura Stowaway po złożeniu rozmiarem jest zbliżona do komputera Palm III.

Producent zapowiada także modele przeznaczone do współpracy z urządzeniami oferowanymi przez Handspring oraz pracującymi pod kontrolą systemu Windows CE. Klawiatury pojawią się w sprzedaży w tym roku. Ich cena wyniesie ok. 100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200