Droższe płyty CD-R?

Władze UE zamierzają wprowadzić podatek na płyty CD-R importowane z Tajwanu. Decyzja ta ma zapobiec sprzedawaniu płyt przez azjatyckich producentów poniżej kosztów produkcji.

Władze Unii Europejskiej zamierzają wprowadzić specjalny podatek antydumpingowy na płyty CD-R importowane do Europy z Tajwanu. Ma to zapobiec sprzedawaniu płyt przez azjatyckich producentów poniżej kosztów produkcji.

Decyzja ta jest konsekwencją dochodzenia przeprowadzonego przez Komisję Europejską. Zainicjowano je na wniosek europejskich producentów płyt CD-R, którzy skarżyli się, że firmy tajwańskie sprzedają w Europie nośniki po znacznie zaniżonych cenach. Według przedstawicieli Komisji, zarzuty te w większości się potwierdziły.

Komisja Europejska zdecydowała, że płyty sprowadzane na europejski rynek z Tajwanu zostaną obłożone podatkiem w wysokości 39,5%. Decyzja ta dotyczy wszystkich tajwańskich firm, z wyjątkiem grupy 11 producentów, których działania nie wpłynęły, w ocenie KE, negatywnie na kondycję europejskich firm – one płacić będą od 18,8% do 29,9% podatku. Wkrótce należy się więc spodziewać wyraźnej podwyżki cen nośników CD-R.