Droższe nośniki CD-R

Analitycy z IDC przewidują, że już niedługo można się spodziewać znacznego wzrostu cen nośników CD-R sięgającego nawet 350%.

Według analityków z International Data Corporation, już w lecie br. można się spodziewać nawet trzykrotnego wzrostu cen nośników CD-R. Podwyżki wynikać mają z bardzo wysokich opłat licencyjnych pobieranych przez właścicieli rozwiązań patentowych wykorzystanych w najnowszych technologiach wytwarzania płyt CD-R. Prowizje licencyjne stanowić będą wkrótce nawet 30- 40% kosztów produkcji. Ponadto wpływ na zwiększenie cen może mieć gwałtowny wzrost popytu na czyste płyty, połączony z niedostateczną podażą tego typu produktów. Sytuację na rynku skomplikowały także bankructwa kilku producentów azjatyckich.

Szacuje się, że na rynku amerykańskim cena standardowej, 650 MB płyty CD-R (bez opakowania) będzie wynosić 30-35 centów za sztukę. Dotychczas taka płyta kosztowała ok. 10 centów. Na rynkach europejskich ceny będą odpowiednio wyższe, na co mają wpływ m.in. opłaty celne oraz koszty transportu. Ceny płyt wielokrotnego zapisu (CD-RW) nie powinny ulec zmianie.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200