Droższe monitory LCD?

Problemy z dostawami kluczowego komponentu wyświetlaczy LCD mogą jeszcze w tym roku przyczynić się do poważnego wzrostu cen tych urządzeń - wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną Provizio.

Problemy z dostawami kluczowego komponentu wyświetlaczy LCD mogą jeszcze w tym roku przyczynić się do poważnego wzrostu cen tych urządzeń - wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną Provizio. W związku z tym możemy również oczekiwać wzrostu cen niektórych notebooków oraz handheldów.

Owym brakującym elementem są tzw. motherglass - czyli tafle szkła, z których wycinane są wyświetlacze. Zdaniem analityków, producenci tego komponentu nie byli przygotowani na tak ogromny popyt na panele LCD, jaki mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dlatego też nie będą w stanie dostarczyć na rynek odpowiedniej ilości "motherglass" - przynajmniej w najbliższym czasie. Kilku z nich podjęło już decyzję o budowie nowych fabryk, jednak zrealizowanie tych inwestycji zajmie co najmniej kilka miesięcy.

Zdaniem analityków, największe problemy z dostawami paneli będą miały w najbliższych miesiącach firmy: ViewSonic, Samsung, Sharp, Phillips, NEC-Mitsubishi, Toshiba oraz Matsushita Electric. Jest więc prawdopodobne, że urządzenia produkowane przez te właśnie firmy mogą w najbliższym czasie zdrożeć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200