Dropbox rozwija w Europie skrzydła

Dropbox zamierza otworzyć w 2016 roku w Europie kilka nowych centrów danych, dwa kolejne biura w Hamburgu i Amsterdamie oraz nowe usługi związane z przechowywaniem danych w chmurze dedykowane dla użytkowników z krajów Unii Europejskiej.

Dropbox zapowiedział, że zamierza śmielej wejść na rynek europejski i przygotowuje się do zaoferowania użytkownikom zamieszkujących kraje należące do Unii Europejskiej szeregu nowych usług, które pozwolą im przechowywać dane w chmurze. Firma zamierza też otworzyć w przyszłym roku w Europie kilka nowych centrów danych oraz dwa kolejne biura (razem będzie ich wtedy miał na naszym kontynencie pięć).

Amazon i Microsoft zabiegają również o klientów w Europie. Szczególnie tych, którzy są zaniepokojeni faktem, iż ich dane są nierzadko przechowywane w chmurach znajdujących się w krajach, które nie mają jasno sprecyzowanych przepisów regulujących kwestię bezpieczeństwa danych. A trzeba powiedzieć, że wiele europejskich firm przykłada do tego faktu duże znaczenie i nie chcą one składować danych w takich krajach.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne

Kwestia ta nabrała dużego znaczenia od momentu, gdy są Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrzucił kilka miesięcy temu do kosza Safe Harbor Agreement (umowa zawarta między USA i UE, regulujące kwestie prawne dotyczące ochrony danych osobowych). A była to ważna umowa. Zapewniała danym gromadzonym przez firmy europejskie, a przechowywanym w Stanach Zjednoczonych, odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie ma się co dziwić, że europejskie firmy są obecnie bardzo nieufne i skrupulatnie sprawdzają, gdzie ich biznesowe dane są przechowywane – na Starym Kontynencie czy za Oceanem Atlantyckim.

I to właśnie to wydarzenie zdopingowało firmę Dropbox do tego, aby rozszerzyć swoją aktywność w Europie. A jest to dla tej firmy ważny obszar, gdyż blisko 75% użytkowników korzystających z jej usług rezyduje poza USA. Europa odgrywa w jej strategii poczesne miejsce biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku z jej usług korzysta dwa razy więcej europejskich firm niż w 2014 r.

Dropbox jak dotąd nie poinformował, gdzie zamierza wybudować w Europie swoje nowe centra danych, ani ile ich będzie. Wiadomo natomiast, gdzie powstaną jej nowe biura. Jedno będzie zlokalizowane w Hamburgu, a drugie w Amsterdamie. Dołączą one do biur znajdujących się w Londynie, Paryżu i Dublinie.

Na koniec warto przypomnieć, że chmura Dropbox otrzymała niedawno (bo w maju tego roku) certyfikat ISO 27018 przyznany jej przez EY CertifyPoint. Jest to dokument potwierdzający, że stosowane przez firmę mechanizmy ochrony danych przechowywanych w chmurze gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Pisaliśmy o tym tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200