Dropbox chce rozszerzyć lokalną pamięć PC do “nieskończoności”

Project Infinite to koncepcja, która ma zainteresować użytkowników biznesowych i zachęcić ich do skorzystania z komercyjnych usług pamięci chmurowej oferowanych przez Dropbox.

Dropbox zaprezentował koncepcję nowego interfejsu, który ma umożliwić szybki i łatwy dostęp oraz współdzielenie wielu dużych plików bez obciążania lokalnej pamięci masowej

Pomysł ma zainteresować przede wszystkim użytkowników biznesowych i zwiększyć atrakcyjność oferowanych przez fimę usług przechowywania i współdzielenia firmowych danych w chmurze.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage

Koncepcja została ogłoszona 26 kwietnia br. podczas konferencji Dropbox Open w Londynie i ma być opracowywana w ramach projektu Infinite.

Przewiduje ona stworzenie nowego interfejsu umożliwiającego przeglądanie dokumentów zapisanych w chmurze Dropbox przy pomocy standardowego eksploratora plików uruchomionego w komputerze i to bez konieczności tworzenia ich lokalnych kopii.

Project Infinite zakłada, że dokumenty można będzie przesuwać, otwierać, kopiować i zarządzać nimi tak, jak w przypadku plików przechowywanych na lokalnym dysku komputera PC przy wykorzystaniu takich programów jak Windows File Explorer lub Mac OS X Finder.

W praktyce oznaczałoby to, że pojemność pamięci masowej komputera PC zostaje “nieskończenie” rozszerzona (stąd nazwa projektu Infinite – nieskończony). Oczywiście określenie to jest umowne, bo ograniczeniem zawsze będzie pojemność dostępnej pamięci chmurowej.

Obecnie użytkownicy Dropbox, którzy chcą zobaczyć co zawierają dokumenty lub inne pliki przechowywane w chmurze muszą je załadować do komputera i dopiero wtedy mogą je otworzyć.

Dostępna jest co prawda funkcja selektywnej sychronizacji między plikami lokalnymi i przechowywanymi w chmurze, która pozwala ograniczyć wykorzystanie lokalnej pamięci masowej, ale jeśli dany dokument nie został zsynchronizowany to użytkownik nie ma do niego bezpośredniego dostępu i nie może go szybko otworzyć.

Jak mówią przedstawiciele firmy, Project Infinite jest elementem realizowanej przez Dropbox koncepcji ułatwienia współdzielenia plików, która jest adresowana szczególnie do użytkowników biznesowych korzystających z płatnych wersji jej usług.

Na razie Dropbox nie ujawnił zbyt wielu szczegółów dotyczących projektu Infinite. Nie wiadomo kiedy pojawi się pierwsza publiczna wersja oprogramowania, którą będzie można praktycznie ocenić, a także dla użytkowników jakich usług Dropbox będzie dostępna.

Wydaje się, że prezentacja Project Infinite ma obecnie na celu przede wszystkim zwiększenie zainteresowania użytkowników biznesowych komercyjnymi usługami pamięci masowej w chmurze oferowanymi przez Dropbox. Przedstawiciele firmy podkreślają, że liczba takich użytkowników w Europie wzrosła w ostatnich dwóch latach, aż czterokrotnie.

Dodatkowo, Dropbox ogłosił w czasie londynskiej konferencji udostępnienie File Properties API, nowej biblioteki programistycznej zawierającej funkcje pozwalające na dodawanie do plików przechowywanych w chmurze firmowych metadanych. Informacje te mogą być wykorzystywane przez inne, niezależne oprogramowanie, na przykład mechanizmy związane z usługami migracji danych lub narzędziami DLP (ochrona przed wyciekami danych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200