Drony zabezpieczą polskie plaże

W zaledwie kilkanaście sekund dron ratownik będzie w stanie znaleźć się nad topiącą się osobą, a następnie przetransportować ją do brzegu.

Kiedy pisaliśmy o dronach wykorzystywanych w polskiej geodezji przewidywaliśmy, że już niedługo znajdą one zastosowanie w kolejnym obszarze. Okazuje się, że wizja dronów ratowniczych latających nad polskimi plażami jest coraz bardziej realna. Dron’s System opracowało drona, który jest w stanie znaleźć się przy tonącej osobie i pomóc przy odholowaniu jej do brzegu.

Dron ratowniczy odholuje człowieka

Maszyny, które zostały opracowane specjalnie do pełnienia służby ratowniczej wyposażono w wiele rozwiązań, mających ułatwić pracę w najtrudniejszych warunkach. Dron ratownik jest platformą wielowirnikową w układzie kwadrakoptera, posiada zamontowane kamery dzień/noc, kamerę termowizyjną. Również w skład elementów drona wchodzi rękaw ratunkowy z liną o długości 400 metrów i wytrzymałości do 200 kg.

Restube (tuba ratunkowa) – to ważąca 280g asekuracyjna samopompująca tuba, która po wyzwoleniu zapalnika pozwala na bezpieczne dotarcie do brzegu lub spokojne przyciągnięcie tonącego do brzegu.

Na ratunek poniżej minuty

Twórcy projektu zapewniają, że dron osiąga pełną gotowość do lotu po 15 sekundach od uruchomienia, a odległość 200 metrów może pokonać w 20 sekund. Kolejne 7 sekund zajmie całkowite napełnienie rękawa ratunkowego. Oznacza to, że przy maksymalnej odległości dron może dolecieć do poszkodowanego w ciągu 42 sekund od startu.

Po opuszczeniu Restube, następuje transport topielca do brzegu. Tuba zapewnia pełną wyporność dla osoby ważącej maksymalnie 90 kg.

Warunki atmosferyczne nie powinny stanowić przeszkody dla drona, utrzymuje on stabilną pozycję przy wietrze wiejącym z prędkością do 14 metrów na sekundę oraz przy opadach deszczu, a nawet śniegu. W celu zapewnienia precyzyjnego lotu maszyna wyposażona jest w system naprowadzający, dzięki któremu jest w stanie kierować się w stronę poszkodowanego i nie tracić go z pola widzenia.

Problemy prawne przy wdrożeniu

Mimo wstępnych prezentacji dronów przed WOPR oraz MOPR projekt jeszcze nie może zostać wdrożony ze względu na problemy prawne. Nowe rozporządzenie dotyczące dronów w ruchu powietrznym czeka już w ministerstwie na zatwierdzenie, ukaże się ono dopiero po okresie wakacyjnym. Dopiero wtedy możliwe stanie się stosowanie maszyn bezzałogowych na polskich plażach.

Centrum Szkolenia UAV potwierdza, że wykorzystaniem dronów są zainteresowane wszystkie polskie plaże strzeżone, jednak dopiero po wejściu rozporządzenia będą mogły dokonać zakupów. Dronami ratowniczymi zainteresował się również warmińsko-mazurski MOPR oraz tamtejsza straż pożarna, która dostrzega korzyści płynące z zastosowania dronów podczas okresu zimowego (możliwość ratowania osób np. na krach).

Ratownicy wyrażają bardzo pozytywne opinie, głównie ze względu na krótki czas przygotowania maszyny i znalezienia się jej przy poszkodowanym.

Drony coraz bardziej powszechne

W Polsce rośnie liczba projektów, które wykorzystują drony. Wcześniej wspomniane drony używane w geodezji, czy wojskowe maszyny zwiadowcze Pszczoła, jak również drony wykrywające poziom stężenia zanieczyszczeń w miastach AirDron. Dzięki nim praca będzie łatwiejsza, jak również wzrośnie szansa ratunku osobom poszkodowanym. Możliwe, że niedługo w ten sposób będzie transportowana krew. Wbrew pozorom to nie mleko, ale krew musi mieć najszybszy transport, a drony ułatwią to zadanie.


TOP 200