Drony Asseco dla polskiego wojska

Asseco Poland i Inspektorat Uzbrojenia podpisały umowę na dostarczenie 24 dronów klasy mikro Mayfly dla Sił Zbrojnych RP.

W ramach kontraktu Asseco Poland zobowiązało się do dostarczenia sześciu zestawów bezzałogowych statków powietrznych przeznaczonych do obserwacji dzienno-nocnej w różnorodnym środowisku podczas operacji wojskowych. Każdy z zestawów ma zawierać cztery drony, stację kierowania i kontroli oraz moduły nadawczo-odbiorcze.

Drony będą wyposażone w czujniki pracujące w świetle widzialnym, jak i w paśmie podczerwieni. Jedną z możliwości oferowanych przez system jest, jak informuje Asseco, możliwość fuzji danych rozpoznawczych pozyskanych z obu sensorów.

Zobacz również:

  • Asseco w globalnym zestawieniu dostawców
  • UE proponuje przepisy ułatwiające pozywanie za szkody producentów dronów i systemów AI

Rozwiązanie może być wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe: wojsko, policję, straż pożarną, jak i w zastosowaniach cywilnych np. w rolnictwie – podkreśla Zdzisław Wiater, dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland. System bezzałogowy jest projektem polskich inżynierów i będzie w całości produkowany na terenie Polski – informuje dostawca.

Realizacja umowy rozpoczęła się 24 września 2020 roku wraz z jej podpisaniem, a dostawy zakończą się w 2021 roku. Wartość kontraktu to 4,6 mln zł.

Asseco nie po raz pierwszy realizuje zamówienie dla MON. W przeszłości firma dostarczyła m.in. system informatyczny Geoserwer 2, służący do zbierania i przetwarzania informacji o terenie, opracowywania map cyfrowych i papierowych oraz prowadzenia prac geodezyjnych.

Historia pewnego kontraktu

Inspektorat Uzbrojenia próbował kupić bezzałogowe systemy powietrzne od prawie pięciu lat. Zakup takiego sprzętu był przewidziany w Programie Operacyjnym: Rozpoznanie obrazowe i satelitarne w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022. Pierwszy przetarg na drony został ogłoszony przez IU pod koniec 2015 r., jednak został unieważniony w 2017 r., ponieważ żadna ze złożonych wtedy ofert nie spełniała kryterium budżetowego z powodu przekroczenia budżetu przez złożone wówczas oferty, wynoszącego ponad 5,2 mln zł.

W grudniu 2018 postępowanie zostało ogłoszone ponownie i – po rocznym zamrożeniu – na początku tego roku rozpoczęto przyjmowanie ofert. IU w kwietniu br. ponownie wskazał ofertę Asseco jako najkorzystniejszą, choć przewaga nad konkurencyjną ofertą Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych była nieznaczna (odpowiednio 87 i 82,7 pkt). Rezultat postępowania został jednak zaskarżony przez ITWL do Krajowej Izby Odwoławczej, która na rozprawie 7 lipca odrzuciła te roszczenia.

Od tego momentu ruszyły prace nad podpisaniem finalnej umowy między Inspektoratem Uzbrojenia a Asseco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200