Droga ku słońcu

Sun Microsystems nakreślił drogę rozwoju systemu Solaris. Zostanie on m.in. rozszerzony o zaawansowaną obsługę klastrów.

Sun Microsystems nakreślił drogę rozwoju systemu Solaris. Zostanie on m.in. rozszerzony o zaawansowaną obsługę klastrów.

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji systemu operacyjnego Solaris 7, Sun Microsystems poinformował o przyszłości rozwoju tej platformy. Zmiany wprowadzone do systemu w ciągu najbliższych trzech lat mają umożliwić nie tylko kontrolę standardowych zadań, takich jak drukowanie i inne funkcje do obsługi przedsiębiorstwa, których do tej pory nie posiadał, lecz także zapewnić możliwość obsługi tzw. obliczeniowych urządzeń powszechnego użytku, do których stworzenia przymierza się wiele firm, w tym IBM i Hewlett-Packard.

W ósmej wersji Solarisa, który ma pojawić się za 12-18 miesięcy, zostanie wprowadzona zaawansowana obsługa klastrów, zwiększająca dostępność systemu, zapewniająca m.in. rozdział obciążenia i szybką wymianę komunikatów między węzłami klastra. System będzie również zawierał zintegrowany serwer aplikacji do obsługi rozproszonych aplikacji obiektowych, opartych na modelu JavaBeans.

Solaris 9 to tzw. trzecia fala w pełni sieciowego świata Suna ze zintegrowanym zestawem funkcji Java API i "sfederowanymi" urządzeniami technologii Jini. Już teraz Sun zaprezentował pierwsze elementy świata Java/Jini, dołączając do Solaris 7 ulepszoną wersję maszyny wirtualnej Java oraz wprowadzając w listopadzie br. nowy zestaw Java Developer Kit 1.2. Solaris 9 ma pojawić się w latach 2001-2002.

"Zamierzamy osiągnąć możliwość obsługi dowolnego urządzenia powszechnego użytku z wbudowanym procesorem, w każdym miejscu i w każdej chwili" - planują przedstawiciele Sun Microsystems.

Przyszłość systemu operacyjnego Solaris

Solaris 8 (dostępny za 12-18 miesięcy)

  • zaawansowane klastry - projekt FullMoon

  • system zarządzania klastrami

  • klaster do 8 węzłów sieci

  • klastrowy system plików

  • pojedynczy obraz systemu w klastrze

    Solaris 9 (2001-2002 rok)

  • zintegrowana Java API

  • obsługa federacji urządzeń Jini

  • rodzime wsparcie Java w serwerze aplikacji