Drobne poprawki

IBM oferuje nowy mechanizm do zarządzania partycjami Linux i nowe narzędzia do ochrony danych na serwerach iSeries/i5.

IBM oferuje nowy mechanizm do zarządzania partycjami Linux i nowe narzędzia do ochrony danych na serwerach iSeries/i5.

IBM nie daje za wygraną i systematycznie rozwija systemy iSeries/i5. Niedawno firma zaprezentowała kolejny zestaw nowości. Do najważniejszych należy zaliczyć rozwiązanie upraszczające tworzenie linuxowych partycji logicznych na serwerach iSeries/i5 oraz tzw. pomocniczy kontroler RAID 5 wzmacniający ochronę danych na kontrolerze podstawowym.

Nowy menedżer

Virtual Partition Manager to nowe rozwiązanie dla użytkowników chcących stworzyć kilka partycji linuxowych, a niechcących wydawać kilku tysięcy dolarów na konsolę HMC (Hardware Management Console), którą IBM wprowadził na rynek wraz z serwerami i5. HMC uwolnił użytkowników od konieczności posiadania tzw. podstawowej partycji OS/400. Dla wielu firm jest jednak zbyt drogi, zaś dla innych - zbyt trudny w obsłudze.

Virtual Partition Manager (w połączeniu z technologią Virtual I/O systemu w i5/OS) pozwala równolegle uruchamiać do 4 partycji linuxowych dysponujących własnymi zasobami. Nie może być jednak, jak HMC, wykorzystywany do zarządzania partycjami OS/400 czy AIX.

Według przedstawicieli IBM, HMC jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku klientów posiadających partycje logiczne systemu OS/400, AIX czy zdecydowanie większą liczbę partycji linuxowych. Virtual Partition Manager nie jest tak niezawodny i tak uniwersalny jak HMC, ale jest rozwiązaniem idealnym dla firm, które mają w dziedzinie partycjonowania ograniczone potrzeby, np. chcą uruchomić na nich serwer WWW i zaporę sieciową. Ci klienci i tak nie zakupiliby HMC, a tym bardziej związanych z nim usług.

Pomoc dla bufora

Równolegle IBM zaprezentował kartę kontrolera RAID 5 zawierającą dodatkową pamięć buforową na potrzeby zapisu danych. Jego rola polega na bieżącym kopiowaniu danych z bufora zapisu kontrolera podstawowego. Jeżeli kontroler podstawowy ulegnie awarii, dane zapisane do bufora nie zostaną utracone, co powinno przyczynić się do przyspieszenia odtwarzania środowiska i danych. Wprowadzony na rynek przed dwoma laty model kontrolera 2757 posiada bufor zapisu o pojemności 757 MB. Natomiast nowy model kontrolera (2780) posiada identyczną pojemność bufora zapisu oraz dodatkowy 1 GB bufora odczytu.

Jednocześnie na rynek trafiły nowe rozwiązania kontrolujące replikowanie danych między kontrolerami na zasadzie kopii lustrzanych. Są one przeznaczone dla użytkowników serwerów iSeries 520 i 550. W odróżnieniu od pakietów wprowadzonych na rynek w październiku ub.r., w skład tych nowych wchodzi miniwieża I/O. Wcześniej IBM zakładał, że klienci zainteresowani pakietami do mirroringu już posiadają wieże, ale okazało się to nieprawdą.

Obecnie klient może wybrać zestaw, w którego skład wchodzą: miniwieża I/O, jeden procesor I/O, dwa kontrolery dyskowe 2757 oraz dwanaście dysków działających z prędkością 15 tys. obr./min o pojemności 35 GB lub 70 GB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200