Dostępowy Ethernet na przewodach miedzianych

Podkomitet IEEE 802.3ah opracowuje standard dla Ethernetu na łączach miedzianych służących do przekazu głosu.

Podkomitet IEEE 802.3ah opracowuje standard dla Ethernetu na łączach miedzianych służących do przekazu głosu.

Dostępowy Ethernet na przewodach miedzianych

Ethernet na kablach miedzianych kat. 1, 2, 3

Już kilkakrotnie pisaliśmy o tym podkomitecie - nazwanym "Ethernet in the First Mile", czyli Ethernet pierwszej (a właściwe ostatniej) mili. Jego prace przybliżają do celu, którym jest przygotowanie standardu 10 Mb/s do świadczenia usług opartych na miedzianym przewodzie o długości do 750 m. Przewiduje się opublikowanie wersji końcowej standardu w 2004 r.

Wczesnym przykładem tego typu rozwiązania jest Ethernet LRE (Long-Reach Ethernet). LRE zwiększa zasięg Ethernetu, wykorzystując bez dodatkowych warunków skrętkę miedzianą przewodu telefonicznego.

LRE używa dupleksu z podziałem częstotliwości do wydzielenia kanału "w dół", kanału "w górę" oraz tradycyjnych usług telefonicznych (POTS), usług sygnalizacyjnych ISDN lub PBX. Dzięki temu jest możliwe nałożenie LRE na istniejące usługi sygnalizacyjne POTS, ISDN lub PBX, przy jednoczesnym uniknięciu zakłóceń. Wymienione usługi mogą być przenoszone przez tę samą linię bez wzajemnego oddziaływania na siebie.

LRE zapewnia transmisję w pełnym dupleksie z ogromnymi szybkościami i na znaczne odległości:

 • 15 Mb/s w obie strony na odległość do 1 km;

 • 10 mb/s w obie strony na odległość do 1,2 km;

 • 5 Mb/s w obie strony na odległość do 1,5 km.

  Dzięki uzyskiwanym przez LRE szybkościom i zasięgowi hosty mogą pełnić nowe szerokopasmowe usługi z dodaną wartością, w tym:

 • szerokopasmowe połączenia internetowe dla podróżujących służbowo pracowników biurowych i użytkowników pracujących w domu;

 • telefonii IP, która pozwala zdalnym użytkownikom współdziałać w trybie czasu rzeczywistego;

 • dokonać konwergencji aplikacji wideo/głos/dane, takich jak wideo na żądanie, wideokonferencje i elektroniczne nauczanie;

 • zapewnić bardzo szybki dostęp sieciowy przez sieci VPN.

  Efektywne udostępnianie użytkownikom LRE wymaga zazwyczaj zainstalowania następujących urządzeń: przełącznika LRE, wyposażenia CPE (Customer Premises Equipment) i rozgałęźnika POTS.

  Przełączniki LRE formują przychodzące i wychodzące pakiety ethernetowe, tak aby mogły być przesyłane przez standardowe kable miedziane. Poza tym ich funkcje są niemal takie same jak tradycyjnych przełączników ethernetowych: kierują, pamiętają i przekazują pakiety, tudzież kojarzą w wirtualnych kanałach adresy źródła i miejsca przeznaczenia. Jednostki przełączające LRE należy instalować w podziemiu budynku, razem z wyposażeniem telefonicznym, używając łączy 10/100 Mb/s lub 1000Base-T do komunikacji z internetowym ruterem i/lub lokalnymi serwerami. Porty przełączników 10/100 również mogą być użyte do łańcuchowo zwielokrotnionych przełączników LRE.

  Każdy port LRE jest zakończony w pomieszczeniu z urządzeniem CPE. Urządzenie to rozdziela ruch LRE i POTS, dokonuje konwersji ruchu LRE na ruch ethernetowy i odwrotnie. Zapewnia to dostęp ethernetowy do sygnałów występujących w linii telefonicznej, z uniknięciem kolizji z aktualnie wykonywaną usługą.

  Rozdzielacz POTS pozwala współistnieć LRE i POTS na tej samej linii telefonicznej. Jest to konieczne w rozwiązaniach, w których system PBX zainstalowano w budynku a ruch POTS musi współistnieć na tym samym przewodzie miedzianym z ruchem LRE.

  Wymienione komponenty LRE to szerokopasmowe rozwiązanie, które charakteryzuje się tym, że jest:

 • tanie - właściciel budynku, by uzyskać znaczące zwiększenie pasma, nie musi wymieniać okablowania;

 • bardzo szybkie - LRE dostarcza pasmo do 15 Mb/s;

 • nadzwyczaj funkcjonalne - LRE zapewnia możliwości transmisji szerokopasmowej.

  (NW/pk)

 • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200