Dostępny już jest system Funtouch OS 13 oparty na Androidzie 13

Nowy system operacyjny udostępniony przez vivo oferuje m.in. dodatkowe opcje personalizacji, udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa oraz jeszcze więcej wygodnych funkcji

Źródło: vivo

Firma vivo oficjalnie zaprezentowała nowy system operacyjny Funtouch OS 13, adresowany do użytkowników na rynkach zagranicznych. Ten unowocześniony system operacyjny oparty na najnowszym systemie Android 13 łączy w sobie charakterystyczne cechy wzornictwa z nowymi i ulepszonymi opcjami personalizacji, udoskonalonymi funkcjami ochrony prywatności i bezpieczeństwa oraz innowacyjnymi funkcjami kontroli, zapewniając płynne i niezakłócone użytkowanie.

Możliwość personalizacji ekranu

Dzięki zastosowaniu monochromatycznych ikon klienci mogą teraz zmieniać kolor ikon na ekranie głównym, dopasowując je do tapety, systemu i interfejsów aplikacji.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Windows 11 dodaje obsługę formatów archiwów RAR, 7-Zip, Tar i innych

Ponadto najnowszy system oferuje możliwość dostosowania kolorów interfejsu systemowego i wbudowanych aplikacji, w tym paneli powiadomień, regulatora głośności, kalkulatora i zegara. System może wykorzystać kolor z preferowanej tapety i motywu użytkownika, aby określić odpowiedni odcień koloru i zastosować go do interfejsu aplikacji, przekształcając urządzenie na bardziej osobiste.

Dodatkowa ochrona i bezpieczeństwo

Nowa funkcja przypinania aplikacji pomaga zabezpieczyć wrażliwe dane. Jeżeli z urządzenia korzysta inna osoba, funkcja dwupoziomowego przypinania utrzymuje wybraną aplikację w zasięgu wzroku i uniemożliwia dostęp do wszystkich innych programów na urządzeniu. Rozwiązanie to zapewnia większą elastyczność, umożliwiając właścicielowi ustawienie parametrów i kontrolę dozwolonych działań w przypiętej aplikacji, gdy z urządzenia korzystają inne osoby.

Najnowsza aktualizacja pozwala również użytkownikom ukrywać zdjęcia i filmy oraz wybierać dostęp rozmaitych aplikacji do określonych zdjęć, zapobiegając w ten sposób niepożądanemu oglądaniu ich na urządzeniach i dodatkowo zwiększając ochronę prywatności.

Ułatwienie zarządzania przez użytkownika

Poprawiono zarządzanie aplikacjami. iManager pozwala w szczególności monitorować czas korzystania z aplikacji. Jeśli zużycie procesora jest zbyt wysokie, można zamknąć daną aplikację jednym dotknięciem. iManager może też zapobiegać przegrzaniu, zmniejszając liczbę aktywnych aplikacji i dostosowując częstotliwość procesora w oparciu o funkcję chłodzenia telefonu.

Na pulpicie znajduje się również karta AQI pozwalająca sprawdzić najnowsze informacje dotyczące jakości powietrza, z dostępnym szczegółowym indeksem PM2,5.

Vivo ma dobrą renomę w zakresie fotografii mobilnej. Obiektyw otrzymał więc nowemu pierścieniowi stabilizującemu, który pomaga niwelować skutki drżenia rąk.

Ponadto nowy system operacyjny udoskonalił proces edycji wideo, umożliwiając wyciszenie dźwięku podczas edycji materiału filmowego, a nawet precyzyjną regulację głośności w każdym segmencie nagrania, co pozwala na tworzenie filmów o profesjonalnej jakości.

W zakresie kontroli dostępności wprowadzono poprawki dotyczące korekcji i odwrócenia kolorów, a także możliwość usunięcia animacji dla użytkowników o szczególnych potrzebach, np. z wadami wzroku.

System operacyjny Funtouch OS 13 jest dostępny od 24 października 2022 r., począwszy od modelu X80 Pro. vivo stopniowo udostępni oprogramowanie większej liczbie użytkowników na całym świecie.

Źródło: vivo

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200