Dostawcy infrastruktury angażują się w ekologię

Dostawcy sieciowej infrastruktury telekomunikacyjnej coraz bardziej angażują się w działania proekologiczne.

Alcatel-Lucent podpisał Kodeks Postępowania Unii Europejskiej w sprawie zużycia energii przez sprzęt szerokopasmowy. Dla producenta oznacza to "podjęcie wszelkich uzasadnionych starań, aby osiągnąć określone w Kodeksie Postępowania docelowe wartości zużycia energii dla co najmniej 90% całkowitej liczby portów w nowych, wprowadzanych na rynek modelach".

Spółka informuje, że będzie co roku przedstawiać Komisji Europejskiej informacje na temat zużycia energii przez sprzęt szerokopasmowy objęty Kodeksem Postępowania. Dotyczy to głównie sprzętu wdrażanego w sieciach usługodawców. Producent włączył do tej grupy również urządzenia przeznaczone dla biur i użytkowników indywidualnych, takie jak terminale DSL i terminale sieci optycznych.

"Zdajemy sobie sprawę z faktu, że branża telekomunikacyjna może pomóc wszystkim pozostałym sektorom w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla poprzez opracowywanie nowatorskich aplikacji komunikacyjnych" - powiedział James Watt, dyrektor ds. technologicznych w dziale produktów dla operatorów (Carrier Group) firmy Alcatel-Lucent.

Infostrady na ratunek planecie

Zdaniem Carla-Henrica Svanberga, prezesa Ericssona, w XXI wieku świat potrzebuje nowej infrastruktury, która zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całej gospodarce. "Zamiast walczyć z emisją gazów cieplarnianych wtedy, gdy już nastąpiła, powinniśmy raczej zastępować przemieszczanie ludzi przesyłaniem myśli i informacji za pośrednictwem sieci szerokopasmowych, będących czymś w rodzaju nowych sieci autostrad " - mówił podczas majowego spotkania poświęconemu klimatowi w Kopenhadze - Światowym Szczycie Gospodarczym w sprawie Zmian Klimatu. Producent infrastruktury telekomunikacyjnej ogłosił niedawno partnerstwo ze szwedzki oddziałem organizacji World Wide Fund for Nature (WWF), którego celem jest promocja rozwiązań wpływających na redukcję emisji CO2 do atmosfery. Celem wspólnych prac jest opracowanie metodologii do obliczania oszczędności w emisji gazu CO2, włączenia rozwiązań telekomunikacyjnych emitujących niewielką ilość gazów cieplarnianych w strategie klimatyczne dla miast oraz wsparcie promocji gospodarki przyjaznej środowisku.

Ericsson wylicza, że branża teleinformatyczna jest odpowiedzialna za emisję około 2 procent globalnej emisji CO2 do atmosfery. Spółka wraz z WWF Sweden widzi swój potencjał w redukcji emisji ponad 15% z wytwarzanych przez inne branże pozostałych 98% gazów cieplarnianych. Celem partnerstwa jest zachęcanie innych sektorów gospodarki, takich jak transport, budownictwo oraz branżę energetyczną do efektywniejszego wykorzystywania infrastruktury teleinformatycznej - użycie usługi telekomunikacyjnej, która emituje 1 kg CO2 może sprawić redukcję 10-100 kg gazów cieplarnianych.

Poznaj Lidera Green IT 2009!

W tym roku redakcja Tygodnika Computerworld przyznała po raz pierwszy tytuł Lidera Green IT.

Przekonaj się kto zdobył ten tytuł: Zielone miliony

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200