Dorastanie Javy

Programiści zyskają wkrótce kilka nowych narzędzi, które usprawnią budowę aplikacji w Javie.

Programiści zyskają wkrótce kilka nowych narzędzi, które usprawnią budowę aplikacji w Javie.

Testowa wersja beta zestawu narzędzi dla programistów Java Development Kit 1.2 powinna pojawić się w październiku br. Będzie ona zawierać rozbudowany zestaw wywołań systemowych API, lecz zbudowana zostanie na bazie obecnie wykorzystywanej maszyny wirtualnej Javy (Java Virtual Machine). Jednocześnie Sun Microsystems zapowiedział, że nowa wersja 2.0 zestawu JDK dostępna będzie dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. Java Development Kit 2.0, według zapewnień producenta, ma pozwolić na uruchamianie aplikacji Javy z prędkością porównywalną do osiąganej w skompilowanych programach napisanych w języku C++. Programiści nie stykają się bezpośrednio z maszyną wirtualną (dzięki czemu jej zmiany nie wymagają wprowadzania modyfikacji do programów), komunikując się z nią jedynie poprzez API. Nowy zestaw wywołań systemowych, dostępny w JDK 1.2, o nazwie Playground zawierać będzie wywołania Swing Set GUI, składające się na bibliotekę Java Foundation Classes, oraz rozszerzenia Sandbox dotyczące bezpieczeństwa.

Nowa wersja 2.0 JDK powinna być dostępna jednocześnie na różne platformy programowo-sprzętowe (będzie to możliwe dzięki powołaniu przez Suna ośrodka Java Porting and Tuning Center). W poprzedniej wersji 1.1 opóźnienie między pojawieniem się JDK na różne platformy trwało ok. 6 miesięcy.

Niezależne narzędzia

Na rynku pojawiły się też w ostatnim czasie nowe wersje narzędzi dla programistów przygotowane przez niezależne firmy - Borlanda i Sybase. Pracują one w środowisku Windows 95 lub NT, zaś wytwarzane aplikacje i aplety Javy można uruchamiać na dowolnej maszynie wirtualnej. Oba Zintegrowane Środowiska Programistyczne (IDE), oceniane przez specjalistów jako rozwiązania porównywalne pod względem właściwości, mają rozbudowane możliwości pracy wizualnej. Można je wykorzystywać do przygotowywania komponentów JavaBeans. Zarówno JBuilder Professional Edition, jak i PowerJ Enterprise Edition wspierają konkurencyjne biblioteki JFC (Java Foundation Classes) i AFC (Application Foundation Classes). Druga aplikacja pozwala na łączenie programów napisanych w Javie i C++. JBuilder kosztuje na rynku amerykańskim ok. 300 USD, zaś PowerJ ponad 6 razy więcej.


TOP 200