Dominacja technologii

Narzędzia dla programistów

Tym razem w tej dziedzinie Oracle nie zaoferował zbyt wielu nowości. Poinformowano o poszerzeniu oferty obiektów BI Beans, które służą do tworzenia składników wykorzystywanych w module Discoverer. Dzięki nim programista może zaoferować użytkownikom np. dodatkowy sposób prezentacji wielowymiarowej kostki.

Christophe Job, wiceprezes firmy, odpowiedzialny za narzędzia, powiedział, że Oracle nadal będzie rozwijać moduł Forms (narzędzie RAD do tworzenia formatek i raportów), ponieważ wielu klientów wykorzystuje go we własnych aplikacjach, a dodatkowo firma część interfejsu użytkownika pakietu finansowego oparła na tym rozwiązaniu. Równocześnie Ch. Job przyznał, że Javie brakuje uniwersalnych narzędzi na kształt Visual Basica. Na konferencji zorganizowano sesję związaną z migracją rozwiązań między Forms a JDeveloper, ale niestety nie zaprezentowano narzędzia, które choć trochę ułatwiałoby ten proces.

Duże nadzieje Oracle wiąże z dostępnym już pakietem J2EE Framework. To biblioteka wysokiego poziomu, która ma ukryć przed programistą złożoność modelu J2EE, a równocześnie pozwala - w razie potrzeby - wykorzystać bazową funkcjonalność standardu. J2EE Framework ma być podstawą spójnego API dla aplikacji biznesowych Oracle'a.

Klastry wszędzie

Przedstawiciele Oracle'a wielokrotnie podkreślali w Kopenhadze, że przyszłość należy do systemów klastrowych. "Jedno pudełko z Linuxem nie jest tak samo bezawaryjne jak mainframe, ale już dwa czy cztery tanie systemy intelowskie połączone w klaster nie mają sobie równych pod względem wydajności i bezpieczeństwa" - twierdzi Larry Ellison, założyciel Oracle'a.

Real Application Cluster to rozwiązanie klastrowe ze współdzielonymi dyskami i dynamiczną wymianą zawartości pamięci podręcznej każdego z węzłów (dzięki czemu unika się ponownego odczytywania tych samych informacji przez poszczególne serwery). Oracle ogłosił, że wraz z firmami Dell i Red Hat oferuje system oparty na Linuxie (Red Hat Linux Advanced Server). Oracle pracuje również z Sunem. Firmy oferują serwer Sun Fire V480 wraz z preinstalowanym Oracle 9i i serwerem aplikacyjnym.

Rozwiązania innych firm

Podczas tegorocznej konferencji nie było zbyt wielu firm, które oferowały różne moduły do systemów Oracle'a. Jednak można było znaleźć kilka "perełek".

Quest Software przedstawił kolejną wersję narzędzi pomagających w optymalnym konstruowaniu zapytań SQL. Expand Beyond oferowała bezpieczne rozwiązanie do administrowania serwerem Oracle'a za pośrednictwem palmtopa. W ten sposób można zarządzać zużyciem pamięci, reagować na awarie, zarządzać obiektami bazodanowymi, wprowadzać dowolne wyrażenie PL/SQL.

Nie do złamania

Przedstawiciele Oracle'a, zgodnie z kampanią reklamową prowadzoną przez firmę na całym świecie, podkreślają, że do baz danych tej firmy nie można się włamać. W Kopenhadze wyjaśniał to specjalista ds. bezpieczeństwa w Oracle. Twierdzi, że to zasługa procesu produkcji oprogramowania.

Oracle na bieżąco przekazuje poszczególne moduły do zewnętrznych firm audytorskich. W momencie wykrycia błędu związanego z bezpieczeństwem zespół poświęca niemal wszystkie siły na usuwanie "dziury". Równocześnie firma przestrzega zasady, by publicznie informować o błędzie dopiero wówczas, gdy będzie dostępna poprawka na wszystkie platformy.

Jak na ironię losu, już w trakcie kampanii "Oracle - nie do złamania" w bazie znaleziono i poprawiono dwa poważne błędy.


TOP 200