Domeny z ogonkiem

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, która sprawuje nadzór na systemem nazw internetowych DNS w Polsce, ogłosiła, że jest technicznie gotowa do rejestrowania nazw zawierających wszystkie polskie litery, także te „z ogonkami”.

Standardowo nazwy DNS można budować jedynie ze znaków należących do podstawowego zbioru ASCII. Mimo deklarowanej gotowości NASK nie oferuje jeszcze takich usług, czekając na ogłoszenie oficjalnego standardu przez IETF, podstawowe ciało standaryzacyjne w Internecie. Ma to nastąpić przed końcem br.

Rozwiązanie zakłada minimalną ingerencję w funkcjonujący system nazw internetowych. Znaki nie należące do zbioru ASCII są bowiem tłumaczone za pomocą tzw. skryptów językowych przez przeglądarkę na odpowiadający im ciąg standardowych liter i cyfr (np. domena kozłowski.pl jest tłumaczona jako xn-kozowski-80b.pl). Już dzisiaj można więc rejestrować domeny w postaci przekodowanej, co zagwarantuje ich własność we wprowadzonym pod koniec roku zapisie z polskimi literami.

Zobacz również:

  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej
  • OVHcloud liderem rynku obsługi domen .pl

Rejestrowanie domen zapisanych za pomocą znaków narodowych nie będzie ograniczone jedynie do alfabetu polskiego. Sprawa dotyczy bowiem wszystkich znaków Unicode. Do tej pory takiego rozwiązania nie wprowadzono w żadnym z państw europejskich. Natomiast zaawansowane prace prowadzone są w Chinach i Japonii. Swego czasu własne rozwiązanie wprowadził VeriSign. Jest ono jednak niezgodne ze standardem, na którym pracuje IETF.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200