Dolary wyciekają z kryptowalut

Straty wynikające z ataków na DeFi (Decentralized Finance) wyniosły w pierwszej połowie 2023 roku 396,4 mln dolarów - wynika z danych zawartych w raporcie „Q2 State of Crypto – Market Pulse”, który został przygotowany przez Binance Research, będący częścią największej na świecie globalnej giełdy kryptowalut Binance.

Według analityków Binance Research, ataki hakerskie na zdecentralizowane finanse stają się coraz popularniejsze i sprytniej przeprowadzane. Większość kryptowalut, bo ok. 100 mln dolarów, została skradziona w minionym kwartale z kryptowalutowego portfela Atomic Wallet. Kradzież tę powiązano ze znaną ekipą hakerów wspieraną przez rząd Korei Północnej, czyli Lazarus Group. Według szacunków, grupa ta jest odpowiedzialna za kradzież łącznie ponad 2 mld dolarów w różnych akcjach.

Beata Wiśnicka, Money Laundering Reporting Officer w Binance Poland, zauważa, że ataki na portfele ulokowane w DeFi stają się coraz bardziej wyrafinowane i groźne. Ograniczenie ich skali wymaga stosowania wyższych standardów bezpieczeństwa we wszystkich aplikacjach i protokołach twórców DeFi, a nie tylko tych od głównych graczy na rynku. Obejmuje to stosowanie takich mechanizmów, jak KYC/AML (Know Your Client; Anti-Money Laundering), weryfikacja dwuetapowa podczas logowania, czy śledzenie podejrzanej aktywności na platformie.

Zobacz również:

  • Kolejny trudny kwartał kryptowalut
  • Po działaniach regulacyjnych Binance zakłada podmiot w Polsce dla mieszkańców Belgii

Specjaliści od bezpieczeństwa IT jak mantrę powtarzają, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu cyberbezpieczeństwa jest człowiek. Stąd potrzeba edukacji, aby zwiększyć świadomość użytkowników o ryzykach związanych z trzymaniem kryptowalut w DeFi i wiedza, jak te ryzyka minimalizować. Jak zaznacza ekspertka, użytkownicy powinni wybierać sprawdzone platformy DeFi, stosujące najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym wymóg silnego hasła, dwuskładnikowego uwierzytelnienia, a także zatrudniające zespoły monitorujące podejrzane aktywności na platformie i im przeciwdziałające. Należy zachowywać cyberhigienę, tj być czujnym wobec prób oszustw i unikać podejrzanych linków, regularnie sprawdzać aktualizacje oprogramowanie portfela, a klucze prywatne przechowywać w tajemnicy. Warto rozważyć użycie portfela sprzętowego, który zapewnia wyższe zabezpieczenie niż portfel oprogramowania.

Pomimo ciągłego zagrożenia atakami hakerskimi, pierwsza połowa roku na rynku DeFi minęła pod znakiem stabilnego wzrostu. TVL DeFi, czyli całkowita wartość zablokowana w zdecentralizowanych protokołach finansowych (jak platformy pożyczkowe, DEX-y i platformy stakingu) wzrosła o 16.7% do 44.2 miliardów USD na koniec czerwca 2023 roku.

Z kolei dla całego rynku kryptowalutowego drugi kwartał br. był okresem umiarkowanie udanym. Po bardzo silnych wzrostach kapitalizacji rynku w pierwszym kwartale br., całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a w lipcu o kolejne 1% do poziomu 1.2 biliona USD.

Źródło: Binance

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200