Dokumenty online

Microsoft przygotowuje nową usługę polegającą na udostępnieniu przez Internet zestawu aplikacji Office 2000.

Microsoft przygotowuje nową usługę polegającą na udostępnieniu przez Internet zestawu aplikacji Office 2000.

Office Online jest jeszcze w fazie testów, prowadzonych wyłącznie na rynku amerykańskim. W przyszłości "wynajmem" aplikacji biurowych przez Internet firma zamierza zainteresować przedsiębiorstwa, które nie mają własnych, rozbudowanych służb informatycznych. Za zarządzanie systemem będzie odpowiedzialny dostawca usługi. Do jego obowiązków będzie należeć utrzymywanie serwera, serwis i regularna aktualizacja oprogramowania.

Wszystko albo nic

Microsoft wyraźnie podkreśla, że usługa będzie przeznaczona dla tych klientów, którzy potrzebują "pełnej funkcjonalności" Office. Można stąd wnioskować, że klienci nie będą mogli wnosić opłat wyłącznie za korzystanie z wybranych aplikacji. Office Online ma zawierać kompletny zestaw Office 2000: edytor Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program prezentacyjny PowerPoint, bazę danych Access, program do przygotowywania publikacji Publisher, a także aplikację do tworzenia stron WWW FrontPage i klienta e-mail Outlook. Programy będą uruchamiane zdalnie na komputerach naręcznych z systemem Windows CE, terminalach lub komputerach PC, pracujących pod kontrolą Windows lub Windows Terminal.

W przyszłym roku ofertę konkurencyjną w stosunku do Office Online przedstawi Sun Microsystems, który zamierza za darmo udostępnić pakiet biurowy StarOffice.

Najpierw rozpoznanie

W USA usługa Office Online będzie dostępna w ograniczonym zakresie jeszcze przed końcem tego roku. Microsoft tłumaczy, że potrzebuje czasu, by sprawdzić działanie Office Online i dostosować go do oczekiwań odbiorców.

Już teraz jednak działa portal bCentral (http://www.bcentral.com), przeznaczony dla potencjalnych użytkowników Office Online. Na stronach bCentral można znaleźć m.in. odnośniki do serwisów firm, które uczestniczą w inicjatywie Microsoftu. Znajdują się wśród nich usługodawcy internetowi, operatorzy telekomunikacyjni i firmy specjalizujące się w outsourcingu aplikacji. To za pośrednictwem tych firm i przy wykorzystaniu ich infrastruktury użytkownicy będą mogli korzystać z Office Online.

Jak informują przedstawiciele, na razie nie ma żadnych planów testowania "sieciowej" wersji Office w naszym kraju. Z pewnością nie nastąpi to wcześniej niż za rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200