Dogonić konkurenta

IBM zaprezentował nową wersję bazy danych DB2 UDB 7. W ciągu 4 lat firma zainwestuje miliard dolarów w rozwój i promocję tej platformy.

IBM zaprezentował nową wersję bazy danych DB2 UDB 7. W ciągu 4 lat firma zainwestuje miliard dolarów w rozwój i promocję tej platformy.

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji bazy danych DB2 UDB 7 (DB2 Universal DataBase) IBM zapowiedział, że w ciągu najbliższych 4 latach zwiększy o miliard dolarów inwestycje w rozwój i promocję tego produktu. Już w tym roku firma zamierza zatrudnić dodatkowo co najmniej 300 nowych programistów odpowiedzialnych za rozwój platformy DB2. Zamierza konkurować głównie z największym rywalem - Oracle.

Oprócz nowej wersji DB2, IBM oferuje narzędzia ułatwiające migrację do swojej bazy z produktów takich firm, jak Oracle, Informix, Sybase czy Microsoft. Do bazy będzie dołączony zestaw narzędzi wspomagający opracowywanie aplikacji na tę platformę. Jak oceniają analitycy rynku, nowe inwestycje IBM w rozwój baz danych mogą być zagrożeniem przede wszystkim dla zapowiadanego przez Microsoft SQL Server 2000, który prawdopodobnie będzie oprogramowaniem wciąż mniej uniwersalnym.

Nowy model sprzedaży

Wraz z siódmą wersją DB2 IBM wprowadza także nowy model jej sprzedaży, przygotowany głównie dla firmy typu ASP (Application Service Provider). Firmy te będą mogły dokonywać zakupu bazy danych po minimalnej cenie (jeszcze nie określonej), płacąc IBM prowizję od obrotów. Możliwe będzie uzgodnienie opłat według modelów "za subskrybenta" lub "za transakcję".

Najnowsza wersja DB2 pojawi się na rynku w czerwcu br. Produkt będzie dostępny w wersji dla Windows 2000, Unixa, Linuxa i OS2. Obecnie jest dostępna wersja beta (http://www.ibm.com/software/data/db2/udb/v7/beta ).

Bazy elektroniczne

Podobnie jak inni producenci baz danych, IBM stawia na szybki rozwój handlu elektronicznego i przystosowuje swoje rozwiązania do potrzeb firm działających na tym rynku. Siódma wersja DB2 została skonstruowana przede wszystkim z myślą o zastosowaniach w systemach handlu elektronicznego. Nowa wersja bazy danych obsługuje m.in. internetowe standardy XML i Java.

Zawarta w DB2 funkcja Relational Connect umożliwia z kolei bezpośrednie kierowanie zapytań do baz danych Oracle, Microsoft, Sybase i Informix. Natomiast Data Warehousing Center zawiera standardowo OLAP Starter Kit, który - zdaniem przedstawicieli IBM - "ma minimalizować wymagania co do umiejętności potrzebnych do implementacji hurtowni danych i systemów wspomagania decyzji".


TOP 200