Dogadajmy się

Po nadejściu dostawy w magazynowym systemie automatycznej identyfikacji i gromadzenia danych (ADC - Automatic Data Capture), odczytywany jest tylko numer SSCC. Następnie system SCM odbiorcy potwierdza dostawę (wysyłając komunikat EDI pt. Potwierdzenie dostawy) i dokonuje aktualizacji stanów magazynowych. Dzięki jednoczesnemu zastosowaniu standardowych kodów kreskowych i EDI (np. w zaopatrzeniu materiałowym) zmniejszają się koszty wymiany i gromadzenia danych oraz minimalizowane są zapasy, kapitał obrotowy i koszty utrzymania powierzchni magazynowej.

Opisana sytuacja jest rozwiązaniem optymalnym, do którego należy dążyć. W praktyce nie zawsze jest możliwa całkowita automatyzacja komunikacji między uczestnikami łańcucha dostaw, pozwalająca na uzyskiwanie informacji, dotyczących przepływu towarów wyłącznie w drodze elektronicznej wymiany danych. Nawet częściowa automatyzacja występuje rzadko. Fakt ten został dość wcześnie zauważony i zaakceptowany przez twórców standardu etykiety logistycznej EAN.UCC. Opracowano obszerną tablicę IZ, za pomocą której systemy informatyczne SCM nie wykorzystujące EDI mogą wzajemnie wymieniać dane biznesowe, pozyskiwane z etykiety, poprzez manualne wprowadzanie wzrokowo odczytanych danych lub maszynowe odczytanie kodów kreskowych.

Od standardów nie ma odwrotu

Podstawowa wiedza o symbolice kodu EAN-128 i jego interpretacji dla celów zarządzania łańcuchem dostaw powinna leżeć u podstaw projektowania systemów SCM. Nieprofesjonalne podejście twórców oprogramowania do tego problemu jest podstawową przyczyną nieefektywnego wykorzystywania systemów SCM. EAN-128 jest tylko jednym z wielu standardów identyfikacyjnych, których zastosowanie usprawnia przepływ informacji między różnorodnymi systemami informatycznymi. Ogromne możliwości niesie również powszechne zastosowanie Globalnego Numeru Lokali-zacyjnego (GLN - Global Location Number), służącego do jednoznacznej w skali świata identyfikacji każdego przedsiębiorstwa, jego oddziałów, wewnętrznych departamentów, a nawet miejsc, takich jak brama magazynu, magazyn czy regał.

Dlaczego zatem w praktyce śledzenie fizycznego przepływu jednostek logistycznych w łańcuchu dostaw, na bazie informatycznych systemów typu SCM zainstalowanych w poszczególnych ogniwach łańcucha, jest tak nieefektywne? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele systemów SCM nie obsługu-je standardów globalnego systemu EAN.UCC z uwzględnieniem pełnej interpretacji IZ. Czasem standardy są zaimplementowane, lecz konsultanci wdrażający systemy SCM nie dysponują wiedzą, warunkującą odpowiednie wdrożenie. A czasem po prostu w danym ogniwie łańcucha, do którego dociera jednostka logis-tyczna, wyposażona w standardową etykietą EAN.UCC, w ogóle nie pomyślano o tym, że może być ona do czegokolwiek przydatna. W Polsce system EAN.UCC, a równolegle z nim kody kreskowe i etykiety logistyczne wdrażane są już od 11 lat i - mimo swoich ogromnych zalet - dotąd zaistniały głównie w placówkach handlowych.

Standardowa etykieta logistyczna EAN.UCC

Dogadajmy się

Informacje tekstowe i kod kreskowy na etykiecie logistycznej EAN

Etykieta logistyczna EAN.UCC (wcześniej zwana etykietą transportową EAN) jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych do oznaczania i monitorowania przepływu jednostek logistycznych. Etykiety służą celom administracyjnym, ewidencyjnym i logistycznym, ułatwiając procesy kontrolne w magazynowaniu i dystrybucji. Informacje na standardowych etykietach logistycznych są przedstawiane w dwóch podstawowych formach: tekstu czytelnego wzrokowo oraz odpowiadającego mu kodu kreskowego EAN-128, który pozwala na automatyczne wprowadzenie danych do systemu informatycznego.

Etykieta logistyczna może zawierać m.in. następujące dane: informacje o produkcie (numer serii, data produkcji, data trwałości, numer opakowania zwrotnego, cena, kraj pochodzenia), informacje o kliencie (numer zlecenia zakupu, kod lokalizacyjny, adres i kod pocztowy), wymiary logistyczne i handlowe.

A: dane dowolne

B: dane czytelne wzrokowo

C: dane czytelne maszynowo

Jerzy Majewski jest pracownikiem Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, będącego Krajową Organizacją EAN Polska. Szczegółowe informacje na temat standardów EAN.UCC oraz wdrożeń dostępne są na stronach www.ean.pl oraz www.logistyka.net.pl.


TOP 200