Dodatkowe zabezpieczenia w Windows 2000 i Office 2000

Microsoft, broniąc się przed piractwem, umieszcza na płytach ze swoim nowym systemem duży hologram.

Microsoft zaostrza walkę z nielegalnym kopiowaniem jego produktów. Płyty CD-ROM, zawierające system Windows 2000 Professional, którego oficjalna premiera odbędzie się 17 lutego, są zabezpieczane za pomocą specjalnego hologramu. Co ciekawe, hologram nie ma postaci tradycyjnie stosowanej naklejki, lecz jest umieszczony pod wierzchnią warstwą płyty i zajmuje całą jej powierzchnię.

Zabezpieczenia zostały również przewidziane dla systemu zainstalowanego na nowych komputerach. Na ich obudowach umieszczony będzie tzw. Certyfikat Autentyczności (Certificate of Authenticity - COA) w formie naklejki z przeplecioną nicią miedzianą, zawierającą dodatkowo hologram z napisem "Microsoft" i "Genuine" (autentyczny). Będzie tam umieszczony również unikalny numer licencji.

Microsoft przymierza się także do podobnego zabezpieczenia przed kopiowaniem Office 2000. Ponadto w uaktualnieniu pakietu (Service Release), który pojawi się wiosną tego roku, znajdzie się moduł zachęcający użytkowników do rejestracji pakietu Office. Zachęta do rejestracji będzie pojawiać się podczas pierwszych 50 uruchomień - jeżeli do tego czasu oprogramowanie nie zostanie zarejestrowane, przestanie działać. Według Microsoftu, rejestracja ma przebiegać anonimowo - użytkownik nie będzie musiał podawać swoich danych.

Licencja na Office 2000 przewiduje możliwość instalowania pakietu na 2 komputerach. Trzecia instalacja, nawet na tym samym komputerze, np. po formatowaniu twardego dysku, będzie wymagała ponownej rejestracji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200