Dobry rok Compaqa

Zadowalające wyniki w IV kwartale ub.r. przedstawiciele firmy przypisują głównie dobrej sprzedaży serwerów i rozwiązań pamięci masowych, co pozwoliło Compaqowi zrównoważyć spadek obrotów na rynku komputerów PC.

Compaq Computer ogłosił wyniki finansowe za IV kwartał i cały rok finansowy 2000. W ostatnich trzech miesiącach roku firma odnotowała sprzedaż w wysokości 11,5 mld USD, czyli o ok. 10% więcej niż przed rokiem (10,5 mld USD). Zysk netto w tym czasie osiągnął poziom 515 mln USD (332 mln USD). Wyniki te nie uwzględniają jednorazowych kosztów poniesionych w związku ze zobowiązaniami firmy wobec CMGI. Po uwzględnieniu tych kosztów, firma odnotowała w IV kw. stratę netto w wysokości 672 mln USD.

W całym roku finansowym Compaq uzyskał przychody w wysokości 42,4 mld USD, czyli o 10% wyższe niż przed rokiem (38,5 mld USD), natomiast zysk netto wyniósł 1,7 mld USD (569 mln USD), co oznacza jego wzrost aż o 198%.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Poprawę wyników przedstawiciele firmy przypisują głównie dobrej sprzedaży serwerów i rozwiązań pamięci masowych w IV kwartale, która z roku na rok rośnie o 20%. Pozwoliło to firmie zrównoważyć spadek sprzedaży na rynku detalicznym komputerów PC.

Największy wzrost sprzedaży odnotowano w Japonii (36%), na rynkach Azji i Pacyfiku (26%) oraz Ameryki Łacińskiej (24%). W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) wzrost wyniósł zaledwie 3%, a w Ameryce Północnej - 10%.

Podobnie jak i inne firmy, przedstawiciele Compaqa są ostrożni co do przewidywań na rok 2001, twierdząc zgodnie, że jego pierwsza połowa będzie z pewnością trudna. Zapewniają jednak, że postarają się wykorzystać możliwości, jakie stwarza rynek. Korzystne dla firmy są także wskazania analityków, którzy przewidują wzrost wartości akcji na poziomie 20-25%. Sam Compaq szacuje, że w br. finansowym jego przychody wzrosną o 6-8%.

***

Gartner: to nie był dobry rok dla producentów komputerów PC

Dobre wyniki finansowe Compaqa w roku finansowym 1999

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200