Dobry kwartał IBM, korporacje znowu kupują

IBM ogłosił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2010 - firma zarobiła 1,97 USD na akcję, a przychody wyniosły 22,9 mld USD. Oznacza to wzrost odpowiednio o 16% i 5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Zysk netto wyniósł 2,6 mld USD - to wzrost o 13%. Co więcej, firma zwiększyła prognozę zysków na akcję za 2010 rok finansowy - do co najmniej 11,2 USD per akcja.

Pierwszy kwartał 2010 r. był więc dla IBM całkiem udany - wygląda na to, że sektor enterprise powoli zaczyna rosnąć. Warto odnotować, że koncern o 11% zwiększył sprzedaż licencji na oprogramowanie, co zwykle jest oznaką poprawy kondycji biznesowej. Wyniosła ona w I kwartale 5 mld USD. Przedstawiciele IBM poinformowali też, że coraz więcej jej klientów angażuje się w duże projekty, co świadczy o tym, że ich zdaniem kryzys już minął. Warto odnotowac, że koncern podpisał w I kwartale 13 kontraktów na dostawę usług wycenianych na 100 mln USD lub więcej. Dział usług IBM odnotował w pierwszym kwartale 4-proc. wzrost przychodu - do 9,3 mld USD.

Nienajlepsze wyniki przedstawił jednak dział sprzętu - Systems and Technology. Odnotował on co prawda 5-proc. wzrost (do 3,4 mld USD), a sprzedaż rozwiązań System X była lepsza aż o 36%. W tym samym czasie aż o 17% spadły przychody działów System z oraz Power System.

Czytaj także:

EXATEL: rekordowy zysk za 2009 rok

Comarch z przychodami rzędu 90 mln zł w sektorze ERP

WebSphere Commerce będzie sprzedawany w modelu SaaS w Polsce

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200