Dobry czas na zmianę pracy - dwie trzecie firm chce zatrudniać specjalistów ds. IT

W trzecim kwartale br. plany zatrudnienia specjalistów i menedżerów IT ma 58 proc. firm. Obecnie rekrutację prowadzi aż 68 proc. pracodawców ankietowanych przez firmę Antal International. Według ekspertów branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków pracy.

Działania rekrutacyjne w zakresie IT deklaruje obecnie aż 68 proc. ankietowanych przedstawicieli firm. Plan zwiększenia zatrudnienia w zespole IT w trzecim kwartale br. ma zaś 58 proc. firm. Zmniejszenie zatrudnienia w IT planuje statystycznie odpowiednio 11 proc. i 13 proc. pracodawców. "Firmy IT planują cały czas wiele nowych projektów, a to wpływa na wzrost potrzeb kadrowych. Pojawiają się na polskim rynku nowe centra R&D oraz kompetencyjne. Przykładowo, obecnie bardzo poszukiwani są specjaliści Java GWT, oraz deweloperzy SAS" - mówi Łukasz Kośnik, menedżer Antal IT & Telecom.

Z analiz firmy Antal Internetional wynika, że branża IT należy od kilku kwartałów do branż najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów. Eksperci podkreślają, że Polska staje się bardzo atrakcyjną lokalizacją dla centrów badawczo-rozwojowych zagranicznych korporacji oraz młodych spółek specjalizujących się w rozwoju oprogramowania. Według analityków firmy Antal International największe zapotrzebowanie na specjalistów i najciekawsze możliwości rozwoju kariery są widoczne w Warszawie, Krakowie oraz w Trójmieście. W tych miastach chętnie lokowane są bowiem ośrodki rozwijające m.in. systemy wbudowane, platformy e-commerce, aplikacje mobilne i rozwiązania oparte na sieciach społecznościowych. "Nowi inwestorzy przeznaczają dużo czasu w szkolenie pracownika, często nawet rok. Utrata takich ekspertów byłaby niezwykle kosztowna dla organizacji, dlatego oferowane są bardzo dobre i komfortowe warunki pracy oraz atrakcyjne wynagrodzenia" - dodaje Łukasz Kośnik. Według analityków prognozy zatrudnienia w segmencie IT należą do najbardziej optymistycznych z całego rynku pracy. W całej Polsce procent pracodawców deklarujących prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla utrzymuje się na poziomie 58 proc. Rekrutację na takie stanowiska w kolejnym kwartale planuje 53 proc. respondentów. O 2 p. proc. zwiększył się odsetek pracodawców planujących zwolnienia specjalistów i menedżerów. Polska edycja badania Antal Global Snapshot objęła grupę 1994 pracodawców. Ankiety prowadzono w czerwcu i lipcu 2012 roku.

Zobacz również:

  • Meta miała trudny kwartał. Ograniczy zatrudnianie nowych pracowników
  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę
  • Cyfrowy dylemat każdej firmy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200