Dobre prognozy dla rynku półprzewodników

IDC zaktualizowało swoje prognozy dotyczące rynku półprzewodników, zapowiadając powrót do wzrostu, który przyspieszy w przyszłym roku.

Fot. Mikhail Nilov/Pexels

W nowej prognozie International Data Corporation (IDC) podniosło prognozę przychodów na wrzesień 2023 r. z 518,8 mld USD do 526,5 mld USD. Oczekiwania dotyczące przychodów w 2024 r. również zostały podniesione z 625,9 mld USD do 632,8 mld USD, ponieważ IDC uważa, że rynek amerykański pozostanie odporny z punktu widzenia popytu, a Chiny zaczną odradzać się w drugiej połowie 2024 r.

IDC dostrzega wzrost rynku półprzewodników w miarę ustępowania długiej korekty zapasów w dwóch największych segmentach rynku: PC i smartfonów. Oczekuje się, że podwyższone poziomy zapasów w branży motoryzacyjnej i przemysłowej powrócą do normalnych poziomów w drugiej połowie 2024 r., ponieważ elektryfikacja będzie nadal napędzać zawartość półprzewodników w ciągu następnej dekady. Wprowadzenie technologii i dużych flagowych produktów zwiększy zawartość półprzewodników i wartość we wszystkich segmentach rynku w latach 2024-2026. Istotne będzie też wprowadzenie komputerów PC ze sztuczną inteligencją i smartfonów ze sztuczną inteligencją w przyszłym roku oraz bardzo potrzebna poprawa ASP pamięci i wolumenu bitów DRAM.

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Badacze odkryli najszybszy na świecie półprzewodnik
  • Yandex pod kontrolą Kremla

Ceny mocy produkcyjnych wafli pozostaną w przyszłym roku na niezmienionym poziomie, ponieważ dostawcy stopniowo poprawiają wskaźniki wykorzystania i popyt powraca od ich głównych klientów bez fabryk. Oczekuje się, że nakłady inwestycyjne ulegną poprawie do drugiej połowy 2024 r., ponieważ dostawy przychodów będą odpowiadać popytowi końcowemu, a regionalne zachęty ChipAct będą stymulować inwestycje w całym łańcuchu dostaw.

Światowe przychody z półprzewodników wzrosną do 526,5 mld USD w 2023 r., co oznacza spadek o 12,0% z 598 mld USD w 2022 r. Jest to wzrost z 519 mld USD prognozowanych przez IDC we wrześniu. W 2024 r. IDC przewiduje wzrost rok do roku o 20,2% do 633 mld USD, w porównaniu z 626 mld USD w poprzedniej prognozie.

"Podnieśliśmy nasze prognozy rynkowe do wzrostu, ponieważ rynek półprzewodników powraca do trwałego wzrostu" - powiedział Rudy Torrijos, kierownik ds. badań, Worldwide Semiconductor Supply Chain Technology Intelligence w IDC. "Podczas gdy poziomy zapasów u dostawców pozostają podwyższone, widoczność wyraźnie poprawiła się w kanale i u producentów OEM w kluczowych segmentach rynku. Widzimy wzrost przychodów odpowiadający popytowi użytkowników końcowych, który rozpocznie się w w 2024. W rezultacie oczekujemy, że nakłady inwestycyjne poprawią się, inicjując nowy cykl inwestycyjny w łańcuchu dostaw".

"Ogólnie rzecz biorąc, IDC spodziewa się, że całkowita branża półprzewodników spadnie o 12% w 2023 r., co stanowi poprawę w stosunku do naszych wrześniowych prognoz. Przychody będą nadal stopniowo rosły i przyspieszą w 2024 r." - powiedział Mario Morales, wiceprezes grupy ds. półprzewodników i technologii wspomagających w IDC. "Rynek półprzewodników osiągnął dno i zaczął rosnąć z kwartału na kwartał. Ceny ASP poprawiają się w przypadku pamięci DRAM, co jest dobrym wczesnym wskaźnikiem, a IDC spodziewa się, że dostawcy będą nadal kontrolować dodawanie mocy produkcyjnych i wskaźniki wykorzystania, aby napędzać trwałe ożywienie. Przyspieszający popyt na serwery AI i urządzenia końcowe z obsługą AI, będzie napędzał rynek półprzewodników w latach 2024-2026, wzmacniając nowy cykl modernizacji w przedsiębiorstwach. Oczekujemy, że do końca naszego okresu prognozy, AI będzie odpowiadać za prawie 200 miliardów dolarów przychodów z półprzewodników".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200