Dobre prognozy dla chmury publicznej

Światowe wydatki na usługi w chmurze publicznej osiągną 1,35 bln USD w 2027 r. – wynika z prognoz IDC.

Fot. Lukas/Pexels

Według najnowszych danych International Data Corporation (IDC) – siostrzanej spółki Foundry, wydawcy Computerworld – „Worldwide Software and Public Cloud Services Spending Guide”, światowe wydatki na usługi w chmurze publicznej osiągną 1,35 bln USD w 2027 roku. Chociaż oczekuje się, że roczny wzrost wydatków nieznacznie spowolni w okresie prognozy 2023-2027, prognozuje się, że rynek osiągnie pięcioletnią złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 19,9%.

"Chmura dominuje obecnie w wydatkach technologicznych na infrastrukturę, platformy i aplikacje" - powiedziała Eileen Smith, wiceprezes ds. programu Data & Analytics w IDC. "Większość organizacji przyjęła chmurę publiczną jako opłacalną platformę do hostowania aplikacji korporacyjnych oraz opracowywania i wdrażania rozwiązań skierowanych do klientów. Patrząc w przyszłość, model chmury pozostaje niezwykle dobrze przygotowany do zaspokajania potrzeb klientów w zakresie innowacji w zakresie opracowywania i wdrażania aplikacji, w tym danych, sztucznej inteligencji / uczenia maszynowego (AI / ML), a potrzeby brzegowe nadal definiują czołówkę innowacji".

Zobacz również:

  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku
  • Rynek smartwatchy rośnie, ale trendy zaskakują

Spośród 28 branż uwzględnionych w Przewodniku po wydatkach, trzy największe w 2027 roku - bankowość, oprogramowanie, usługi IT oraz telekomunikacja - będą łącznie reprezentować 326 miliardów dolarów wydatków na usługi w chmurze publicznej. Handel detaliczny oraz usługi profesjonalne i konsumenckie będą kolejnymi największymi branżami pod względem wydatków, co daje 5 największym sektorom łączny udział w wysokości prawie 36%. Branże, które odnotują najszybszy wzrost wydatków do 2027 r., to oprogramowanie i usługi IT (24,0% CAGR), rynki kapitałowe (21,9% CAGR) i telekomunikacja (21,8% CAGR). W rzeczywistości każda branża z wyjątkiem konsumenckiej zapewni dwucyfrowe CAGR w okresie prognozy 2023-2027.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)

Aplikacje będą największą kategorią chmury obliczeniowej, pochłaniając około 40% wszystkich wydatków na chmurę publiczną. Aplikacje odnotują również najwolniejszy wzrost wydatków w okresie prognozy z pięcioletnim CAGR na poziomie 15,8%. Wiodącymi aplikacjami SaaS będą aplikacje do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERM) i zarządzania relacjami z klientami (CRM), a następnie aplikacje do obiegu i zarządzania treścią oraz aplikacje do współpracy.

Infrastruktura jako usługa (IaaS)

IaaS będzie drugą co do wielkości kategorią wydatków na chmurę publiczną, a trzecią platforma jako usługa (PaaS). Wydatki na PaaS będą najszybciej rosnącą kategorią z pięcioletnim CAGR na poziomie 27,2%, napędzaną przez zakupy oprogramowania do zarządzania danymi, platform aplikacji oraz oprogramowania analitycznego i Business Intelligence. Wydatki na IaaS, obejmujące urządzenia obliczeniowe, pamięci masowe i urządzenia sieciowe, będą drugą najszybciej rozwijającą się kategorią z CAGR na poziomie 23,5%.

Oprogramowanie infrastruktury systemowej (SIS) będzie najmniejszą kategorią wydatków na chmurę, stanowiącą około 15% całego rynku. Oprogramowanie zabezpieczające będzie największym obszarem inwestycji w tej kategorii, rywalizując z wydatkami na ERM w kategorii aplikacji SaaS. Oprogramowanie do obliczeń fizycznych i wirtualnych odnotuje najszybszy wzrost wydatków wśród produktów SIS.

Stany Zjednoczone będą największym geograficznym rynkiem chmury publicznej z prognozowanymi wydatkami na poziomie 697 mld USD w 2027 roku. Europa Zachodnia będzie drugim co do wielkości rynkiem w 2027 r. z inwestycjami o łącznej wartości 273 mld USD, kolejne będą Chiny z 117 mld USD. Ameryka Łacińska odnotuje najszybszy wzrost wydatków z pięcioletnim CAGR na poziomie 29,1%, kolejno Chiny z CAGR na poziomie 26,9%.

Źródło: IDC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200