Dobre perspektywy dla tanich lotów

W tym roku tanie linie lotnicze mogą spodziewać się wyższych zarobków, ponieważ klienci będą wybierali ich usługi zamiast biletów drogich przewoźników.

Eksperci z Centre for Asia Pacific Aviation (CAPA) przewidują, że globalne spowolnienie gospodarcze spowoduje, że w tym roku tanie linie prześcigną tradycyjnych przewoźników pod względem wzrostu ruchu i przychodów.

Już w 2008 r. tanie linie zyskały większe udziały w rynku, a w 2009 r. wielu pasażerów nadal będzie poszukiwało najtańszych biletów lotniczych. Tradycyjne linie lotnicze borykają się ze spadkiem przychodów i strategiczną koniecznością przeprowadzania fuzji.

Linie lotnicze na całym świecie obniżyły prognozy na ten rok i zrezygnowały z tras przynoszących straty. W ubiegłym roku z powodu wzrostu cen paliwa upadłość ogłosiło aż 27 linii.

IATA spodziewa się, że cała branża straci w tym roku 2,5 mld USD, po stracie 5 mld USD w 2008 roku. Dobre prognozy są jedynie dla regionu Azji i Pacyfiku - pasażerski ruch lotniczy wzrośnie tam w tym roku o 5-7%, natomiast w Ameryce Północnej - zmaleje.

Według CAPA, rok 2008 był dość dobry dla tanich linii lotniczych. Dzięki wzrostowi tego segmentu rynku, w Europie, która odpowiada za 41% światowego ruchu lotniczego, wzrósł on o 5,2%. W tym roku niektóre tanie linie zwiększą swój potencjał przewozowy w tempie dwucyfrowym.


TOP 200