Do trzech razy sztuka - czas na kolejnego Surface Duo

Microsoft nie zraża się i nadal próbuje podbić rynek ze swoim składanym urządzeniem opartym na Androidzie.

Microsoft jest hegemonem na rynku komputerów osobistych i serwerów. Niestety tego samego nie można powiedzieć o rynku urządzeń przenośnych. Microsoft jest na nim obecny od wielu lat, posiadał własne systemy operacyjne, przejął nawet Nokię, aby spopularyzować Windows Phone, ale finalnie wycofał się z rozwoju własnego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych zamykając tą gałąź biznesu ze sporymi stratami finansowymi.

Surface Duo
Źródło: Microsoft.com

Surface Duo

Źródło: Microsoft.com

Od kilku lat Microsoft promuje Androida jako system operacyjny pozwalający skorzystać z wszystkich usług firmy Microsoft na urządzeniu mobilnym. Dodatkowo gigant z Redmond próbuje swoich sił ze składanymi smartfonami rozwijając linię Surface Duo. Oba modele - z 2020 roku oraz 2021 roku nie podbiły rynku ze względu na nietypową budowę. Pierwszy model nie posiadał ekranu na zewnątrz, a druga generacja posiada niewielki pasek informujący o najważniejszych powiadomieniach. Dodatkowo smartfony nie posiadają elastycznego ekranu, a dwa płaskie panele, które rozdziela zawias na środku urządzenia. Całość pracuje pod kontrolą Androida wraz z nakładką Microsoft Launcher i autorskimi aplikacjami.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC
  • Microsoft prezentuje nowe komputery Surface z Intel Core Ultra

Microsoft konsekwentnie zamierza kroczyć wyznaczoną przez siebie drogą i wprowadzi na rynek trzecią generację Surface Duo. Sprzęt z pewnością nie będzie rynkowym hitem, ponieważ ciężko na tak specyficzne i drogie urządzenie znaleźć klientelę.

Zgodnie z najnowszymi przeciekami w przyszłym roku na rynku pojawi się nowe urządzenie z rodziny Surface pracujące pod kontrolą Androida. Co istotne w trzeciej generacji Surface Duo Microsoft w końcu wykorzysta elastyczny ekran, który z powodzeniem jest stosowany przez konkurencje.

Surface Duo z pewnością w dalszym ciągu pozostanie ciekawostką rynkową, aniżeli prawdziwym konkurentem dla smartfonów Samsunga, ale z elastycznym ekranem ma znacznie większe szanse na powodzenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200