Do europejskich badań nad AI dołącza polska instytucja

The European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS) powiększa swoją sieć o nowy oddział z siedzibą w Warszawie. Polska jednostka badawcza będzie funkcjonować w ramach ośrodka badawczo-rozwojowego IDEAS NCBR, który zajmie się sztuczną inteligencją.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

ELLIS Society to ogólnoeuropejska sieć doskonalenia się w dziedzinie sztucznej inteligencji. Opiera się na uczeniu maszynowym jako czynniku napędzającym nowoczesną sztuczną inteligencję. Jej celem zapewnienie trwałego międzynarodowego przywództwa w dziedzinie sztucznej inteligencji w Europie poprzez połączenie najlepszych naukowców w tej dziedzinie i stworzenie wieloośrodkowego laboratorium badawczego AI. Założony w 2018 roku ELLIS rozrósł się do sieci, która tworzy wiele jednostek ELLIS w 16 krajach, 16 programów ELLIS i ogólnoeuropejski program doktorancki

Oddział w IDEAS NCBR będzie 41. jaki powstanie ramach sieci ELLIS Society, która obejmuje najważniejsze centra badań nad sztuczną inteligencją, które są zlokalizowane w kilkunastu krajach europejskich. Pracujący w Warszawie naukowcy skorzystają z wydajnej infrastruktury obliczeniowej, szkoleń, nowych kontaktów biznesowych i networkingu.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI

Członkami ELLIS Society jest wielu pracowników IDEAS NCBR w tym: Piotr Sankowski, Tomasz Trzciński, Tomasz Michalak, Piotr Miłoś, Bartosz Zieliński oraz Łukasz Kuciński.

IDEAS NCBR to powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek badawczo-rozwojowy, którego celem jest m.in. kształcenie nowego pokolenia naukowców oraz zapewnienie atrakcyjnego środowiska do prowadzenia prac badawczych.

Działalność badawcza nowego oddziału ELLIS Society w Polsce będzie skupiona na sześciu obszarach: Intelligent Algorithms and Learned Data Structure; Efficient and Sustainable Machine Learning focused on Computer Vision; Machine Learning and Sequential Decision-Making; Algorithmic Game Theory in Security; Interpretable Artificial Intelligence koncentruje i Autonomous Agents and Alignment of Language Models.

Ostatnie miesiące wzmożonego zainteresowania sztuczną inteligencją uwidoczniły odmienne podejście co do jej wykorzystania m.in. między Ameryką a Europą, np. w kontekście prywatności i pozyskiwania danych. Dlatego warto, by Europa rozwijała własne rozwiązania z obszaru uczenia maszynowego i AI, a nie była skazana na import narzędzi, które nie są w pełni zgodne z naszym systemem prawnym czy wartościami. Dobrze, że od kilku lat prace te odbywają się pod okiem ELLIS Society, a Polska teraz może być częścią tego procesu", komentuje to wydarzenie dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Źródło: profeina.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200