Do bazy prosto z radiowozu

Policja chce, aby więcej patroli miało mobilny dostęp do policyjnych baz danych.

Policja chce, aby więcej patroli miało mobilny dostęp do policyjnych baz danych.

W tym celu przeznaczy ponad 60 mln zł na zakup komputerowych terminali do samochodów i palmtopów z modułami GPRS/EDGE. Za ich pomocą funkcjonariusze uzyskają dostęp do systemów działających w Policyjnej Sieci Transmisji Danych (PSTD), w tym do danych z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP). W policyjnych samochodach zostanie zainstalowanych 2200 nowych komputerów działających pod kontrolą systemu Windows XP Professional. Policja kupi też 1500 sztuk urządzeń PDA z modułami GPRS/EDGE na wyposażenie pieszych patroli policyjnych. Będą to palmtopy marki Symbol.

Dostęp do terminali samochodowych zabezpieczony będzie w oparciu o infrastrukturę PKI i specjalne karty mikroprocesorowe. W przypadku palmtopów autoryzacja i uwierzytelnianie użytkownika odbywać będzie się na podstawie karty SIM (z zapisanym odpowiednim certyfikatem) i jej numeru PIN. Zakup mobilnych terminali dla policji finansowany jest ze środków unijnych.

Zakupy te związane są z projektem nazwanym "Upowszechnienie dostępu do zasobów SIS", w ramach którego policja rozbudowuje sieć i wyposaża jednostki w stanowiska komputerowe zapewniające dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych systemów informatycznych. (m.in. tworzonych SIS i SIS II). W ramach projektu służby prewencyjne i "drogówka" otrzymają kilka tysięcy przenośnych terminali, które umożliwią zdalną łączność z policyjnymi bazami danych. Przetarg na dostawy tych urządzeń wygrało konsorcjum, w skład którego weszły: Emax, Winuel, Aram, Unicom i fińska firma Sunit OY. Ta ostatnia jest dostawcą specjalizowanych komputerów pokładowych.


TOP 200