Do NetWare przez NT

Novell opracował oprogramowanie klienckie NetWare dla Windows NT.

Novell opracował oprogramowanie klienckie NetWare dla Windows NT.

Novell rozpoczął testy beta nowego klienta sieci NetWare dla systemu operacyjnego Windows NT. Oprogramowanie to przeznaczone jest dla firm, które wykorzystują Windows NT Workstation jako klienta sieciowego i system NetWare jako serwer plików i drukarek. Premiera pełnej wersji produktu zapowiadana jest na jesień br.

Jedną z najważniejszych cech nowego oprogramowania jest możliwość obsługi skryptów logujących (login scripts), które wykonywane są zawsze po zalogowaniu użytkownika do serwera NetWare. Zazwyczaj określają one środowisko, w którym pracuje użytkownik, przyłączają odpowiednie dyski sieciowe, uruchamiają automatycznie inne programy, np. test antywirusowy itp.

NetWare Client for Windows NT może pracować zarówno na poprzedniej wersji systemu oznaczonej numerem 3.51, jak i nowych Windows NT 4.0. Klient sieci NetWare, wspierający NDS produkowany przez Microsoft, zawarty jest co prawda w Windows NT Workstation 4.0, ale - wg wstępnych badań, wielu klientów jest bardziej zainteresowanych instalacją dodatkowego klienta produkowanego przez Novella. W przeciwieństwie do dostępnych dotychczas rozwiązań będzie on w pełni obsługiwał bazę NDS oraz zawierał program NetWare Application Launcher, umożliwiający szybkie uruchamianie aplikacji sieciowych i zarządzenie dostępem do wspólnych zasobów.

Novell usprawnił także współpracę klienta NetWare z 16-bitowymi aplikacjami DOS-owymi pracującymi w okienku MS-DOS Prompt. Według beta testerów funkcja ta sprawuje się dobrze i oprogramowanie nie limituje tak jak poprzednio niektórych funkcji systemu Windows NT, np. dostępu do FTP z okna DOS-owego.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie beta mogą ściągnąć NetWare Client for Windows NT z serwera firmy Novell o adresiehttp://support.novell.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200