Do KRS bez kolejki

Zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzi elektroniczny dostęp do wydziałów KRS. Przewiduje też utworzenie Elektronicznego Katalogu Dokumentów Spółek.

Dostęp do zasobów Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) drogą elektroniczną oznacza, że wszelkie wnioski i pisma składane do sądów rejestrowych muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, e-podpis jest już coraz tańszy, należy więc spodziewać się jego szybkiego upowszechnienia. Stosowanie podpisu elektronicznego pozwoli także uniknąć zalania KRS nadmiarem wniosków niekoniecznie prawdziwych.

Dostęp przez portal

Komunikacja elektroniczna z rejestrem odbywać się będzie za pomocą kont założonych na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest on jednym z elementów planowanych zmian w KRS. Dostęp do kont będzie autoryzowany poprzez podpis elektroniczny lub login i hasło. W ten sposób uzyskanie danych z KRS będzie możliwe z każdego miejsca w Polsce.

"Na naszym portalu użytkownik będzie mógł utworzyć konto i wysłać wniosek o dane z KRS. Tam też otrzyma zwrotną odpowiedź. Jest to jedyna przewidziana forma kontaktu elektronicznego z wydziałami KRS oraz Centralną Informacją - wyjaśnia Marek Kulawczyk, naczelnik Centrali Rejestru Zastawów i Krajowego Rejestru Sądowego w Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych i Informatyzacji Resortu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wkrótce przetarg

Odpowiedzi będą wysyłane w formacie pdf. Opłata za odpisy będzie także regulowana elektronicznie. Łączny koszt przedsięwzięcia to 7,52 mln zł. W tym roku ministerstwo wyda 6,82 mln zł, w przyszłym 0,7 mln zł. Projekt ustawy o zmianie ustawy o KRS jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Przetarg na stworzenie systemu elektronicznego dostępu do KRS jest już przygotowany i czeka na ogłoszenie.

***

Więcej na temat zmian w KRS napiszemy w przyszłym wydaniu tygodnika Computerworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200