Długodystansowy Ethernet 10 Gb/s

Trzy europejskie organizacje (CERN, SURFnet i University of Amsterdam) poinformowały, że zbudowały i przetestowały połączenia Ethernet 10 Gb/s oparte na fizycznych interfejsach WAN, które mogą przesyłać pakiety na tak duże odległości (1700 kilometrów), że można je dostarczać do czterech krajów.

Warstwa fizyczna WAN transmituje ramki Ethernet 10 Gb/s przez sieci optyczne Sonet/SDH. Sieci użyto już do transmitowania pojedynczych strumieni danych TCP między dwoma serwerami, uzyskując przepustowość rzędu 5,4 Gb/s. Szybkość byłaby większa gdyby nie ograniczenia wynikające z faktu, że tak warstwa sprzętowa serwerów jak i zainstalowane w ich pamięciach programy nie nadążały za siecią. Testy wykazały, że w przypadku transmitowania danych między szybszymi komputerami, połączenie oferuje przepustowość bliską jej nominalnej wydajności (9,2 Gb/s).

Ważne jest to, że po przesłaniu 365 TB danych tester sieciowy nie odnotował żadnych błędów ani strat w ramkach. Połączenie, obsługiwane przez przełączniki/rutery firmy Force10, pracowało w oparciu o technologię DWDM (Dense Wave Division Multiplexing). DWDM (multipleksowanie zagęszczone) to technika polegająca na przesyłaniu przez jeden światłowód wielu sygnałów optycznych generowanych przez różne lasery. Każdy sygnał ma inną długość (czyli kolor) światła, a na wyjściu światłowodu sygnały są separowane i przesyłane dalej.

Zobacz również:

  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Dane były transmitowane między Amsterdamem (Holandia) i Genewą (Szwajcaria) przez światłowody dostarczone przez firmy SURFnet i Global Crossing.

Sieć zbudowano z myślą o transmitowaniu danych do różnych instytucji naukowych i akademickich, które będą generowane przez akcelerator Large Hadron Collider zainstalowany w ośrodku CERN (Szwajcaria). CERN zamierza przetwarzać dane przy użyciu technologii siatkowych, co wymaga zbudowania szybko pracujących i niezawodnych połączeń sieciowych. Akcelerator zostanie oddany do użytku w 2007 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200