Długa przeprowadzka serwisu nasza-klasa.pl

Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem dzisiaj (8 stycznia) nastąpiło zakończenie prac nad poprawą wydajności portalu nasza-klasa.pl. Wiązało się to z brakiem dostępu do portalu. Prace rozpoczęto o 2 w nocy, a zakończono, po dwukrotnej zmianie terminu o 15:50. Nie wiadomo czy to koniec prac, bo portal wciąż wolno działa, a o ich zakończeniu oficjalnie nie poinformowano.

Mimo tego, że harmonogram prac został ustalony i podany do publicznej wiadomości kilka miesięcy temu, w polskim Internecie zawrzało. Za pośrednictwem forów internetowych, Usenetu, a także z łamów naszego portalu na autorów serwisu spadają gromy. Pojawiają się głosy, że uruchomienie serwerowni odbywa się bez planu i jest źle przygotowane. Internauci narzekają, że godziny ponownego uruchomienia portalu są stale przesuwane (z 13-tej, na 14-tą, na 17-tą) oraz, że odbywa się w dzień, a nie w nocy. Pojawiają się nawet narzekania, że komunikat o przenosinach jest zbyt lakoniczny.

Serwery zakupione na początku listopada 2007 r. były konfigurowane i testowane niemal bez przerwy. Do 6 stycznia trwały testy nowego systemu. Zgodnie z planem wczoraj (7 stycznia) nastąpiło uruchomienie nowej serwerowi serwisu nasza-klasa.pl, a dziś (8 stycznia), nieco po północy rozpoczęło się przenoszenie danych. Rzeczywiście informacja o przenoszeniu danych na nowe serwery mogła być lepiej wyeksponowana. Zespołowi naszej-klasy nie można jednak zarzucić, że działania obywają się bez planu. W odpowiedzi na coraz bardziej pogarszającą się szybkość działania serwisu zaplanowano zakup nowego sprzętu oraz wyłączono część funkcjonalności serwisu. Działania podejmowane przez niemal 30-osobowy zespół okazywały się jednak niewystarczające. Użytkowane dotychczas serwery wciąż były przeciążone. Niebawem zapewne okaże się również dlaczego cała operacja przeciągała się i czemu nie została przeprowadzona w godzinach nocnych.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Portal nasza-klasa.pl wystartował w listopadzie 2006 r. We wrześniu zeszłego roku 20% udziałów w portalu kupił niemiecki fundusz inwestycyjny European Founders. Obecnie wartość całego serwisu szacowana jest na 20 mln zł. Z informacji umieszczonych na portalu pod koniec zeszłego tygodnia wynika, że zarejestrowało się w nim już ponad 6 mln osób, codziennie przybywa prawie 100 tys. nowych kont. Dziennie Internauci generują ruch rzędu 150 mln odsłon.

O projekcie migracji do nowej serwerowni serwisu nasza-klasa.pl napiszemy na łamach Computerworld.

Aktualizacja: 09 stycznia 2008 18:18

W środę (9 stycznia) około godziny 15:30 serwis wystartował ponownie, choć na razie pod - zapewne tymczasowym - adresem b.nasza-klasa.pl. Niestety nie działa jeszcze pełna funkcjonalność portalu. Na forum serwisu część użytkowników już narzeka na brak możliwości dodawania zdjęć, wysyłania wiadomości i zaproszeń. Występują również trudności z połączeniem. Nie ma również żadnej oficjalnej informacji o zakończeniu prac. Pierwsza próba, podjęta zgodnie z harmonogramem prac 8 stycznia, nie powiodła się. Wówczas zadecydowano o ponownym uruchomieniu serwerów w Niemczech.

Aktualizacja: 08 stycznia 2008 18:00

O 16:50 w serwisie pojawiła się informacja, że przeniesienie serwisu na serwery w Poznaniu z centrum w Niemczech nie powiodło się. Migracja do nowej serwerowni nie udała się z powodów technicznych, nie ujawniono jakich. Prace mają zostać wznowione dzisiejszej nocy (8 stycznia). Nowa serwerownia ma być częścią centrum danych firmy Beyond.pl. Na 25 stycznia planowana jest jej dalsza rozbudowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200