Dlaczego warto rozważyć przebranżowienie do IT?

Coraz więcej pracowników z doświadczeniem zawodowym rozważa swoje przebranżowienie do branży IT. Jakie są możliwości i czy warto rozważać zmianę swojej ścieżki zawodowej?

Liczba stanowisk w sektorze IT rośnie z miesiąca na miesiąc. Transformacja cyfrowa, pandemia koronawirusa, wzrost popularności usług chmurowych czy rozwój sieci 5G to najnowsze trendy informatyczne, które spowodowały wzrost zapotrzebowania na pracowników IT. Aktualnie bardzo poszukiwani są również specjaliści do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego.

Czy warto przebranżowić się do branży IT?
Źródło: Maranda Vandergriff / Unsplash

Czy warto przebranżowić się do branży IT?

Źródło: Maranda Vandergriff / Unsplash

Wysoki poziom zarobków, perspektywy rozwoju, łatwość w znalezieniu pracy oraz fakt, że IT to dziedzina, która stale się rozwija, kusi wielu pracowników. Nawet osoby z dużym doświadczeniem zawodowym coraz częściej zastanawiają się nad przebranżowieniem się i znalezieniem pracy w branży IT. Często jest to możliwe nawet bez żadnej specjalistycznej wiedzy - coraz więcej firm oferuje płatne staże pozwalające zdobyć odpowiednie kompetencja, a czasem nawet wartościowe certyfikatu największych vendorów.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak
  • Duże zwolnienia w Apple - ponad 600 osób opuszcza pokład

Aktualnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć swoją karierę w IT nawet, jeżeli przez wiele lat związani byliśmy z zupełnie innym sektorem. Co istotne coraz więcej potencjalnych kandydatów zdaje sobie sprawę z faktu, że aby pracować w IT nie trzeba umieć programować, a na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników potrafiących łączyć świat IT z kompetencjami miękkimi - kierowników projektów, menedżerów działów IT czy koordynatorów prac działów IT.

Formalnie aby rozpocząć swoją przygodę z pracą w sektorze IT najcześciej potrzebne są chęci oraz pogodzenie się z faktem, że zaczynać będziemy na stanowiskach juniorskich, aby po 2-5 latach awansować na stanowisko specjalisty/regular i dalej kontynuować swoją karierę w IT. Niektóre firmy wymagają ukończonych studiów wyższych. Często spotykana praktyką jest również przebranżawianie się studentów jeszcze w trakcie zdobywania wykształcenia.

Dlaczego warto rozważyć przebranżowienie się do pracy w IT?

IT to dziedzina, która stale się rozrasta

Informatyka już od wielu lat wpływa na nasze życie codzienne. IT zaczyna pomagać nam w coraz większej ilości zastosowań i wpływa praktycznie na każdy aspekt funkcjonowania naszego życia. Należy wiedzieć, że sektor ten stale się rozwija. Pojawiają się nowe produkty, rozwiązania, technologie oraz specjalizacje. Oznacza to, że nowi pracownicy pojawiający się na rynku pracy mają spore możliwości w doborze ofert oraz dostosowaniu ich do swoich preferencji. Trzeba jednak wiedzieć, że decydując się na pracę w IT warto mieć na oku kilka dziedzin, aby zawęzić nieco krąg poszukiwań.

1. Informatyka daje nieograniczone szanse rozwoju

IT to jedna z niewielu branż, w których można szybko i spektakularnie awansować. Posiadając wiedzę i pomysł można w szybkim okresie czasu wdrożyć produkt lub usługę w życie, udowodnić jej wartość, a tym samym zbudować swoją markę osobistą i otworzyć swoją drogę do awansu lub zmiany pracy na lepszą.

IT daje możliwości rozwoju własnych umiejętności
Źródło: UX Indonesia / Unsplash

IT daje możliwości rozwoju własnych umiejętności

Źródło: UX Indonesia / Unsplash

Informatyka i dziedziny pokrewne to jedne z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Według danych zebranych przez Bureau of Labor Statistics, branża komputerowa oraz technologi informacyjnej w latach 2016-2026 wzrośnie aż o 13%.

Pod koniec trwającego aktualnie dziesięciolecia (2020-2030) liczba stanowisk powiązanych z branżą IT wzrośnie aż o 22%.

Dzięki tak dużym wzrostom sektora IT możemy być pewni, że w przyszłości nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem interesującej i ciekawej oferty pracy.

2. Wysokie zarobki

Branża IT odpowiada aktualnie za zapewnienie ciągłości biznesu. To właśnie na systemach, usługach i aplikacjach opracowywanych przez pracowników działów IT opiera się funkcjonowanie nowoczesnych organizacji. Z tego powodu pracownicy związani z branżą IT posiadają jedne z najlepszych zarobków.

Praca w IT pozwala osiągnąć wysokie wynagrodzenie
Źródło: Markus Winkler / Unsplash

Praca w IT pozwala osiągnąć wysokie wynagrodzenie

Źródło: Markus Winkler / Unsplash

Zawody informatyczne mogą pochwalić się jednymi z najlepszych zarobków zarówno w Polsce, jak i na świcie. Dodatkowo ze względu na stosowanie uniwersalnych języków programowania i technologii bez problemu można szukać pracy za granicą, co pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków pracy.

Najlepsi informatycy bardzo często na bazie swoich doświadczeń tworzą nowe rozwiązania, które są podwalinami do stworzenia firmy i przejścia na samozatrudnienie. Jest to ścieżka, która pozwala rozwijać zdolności menedżerskie.

3. Stabilność pracy

Usługi IT są aktualnie niezbędne w każdej branży. Niezależnie od tego czy mowa o firmie spedycyjnej, producenci żywności, uczelni wyższej czy banku, do funkcjonowania takiej organizacji niezbędne są systemy informatyczne.

Jeżeli tylko będziemy zdobywać nową wiedzę i zaznajamiać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi nie będziemy musieli obawiać się o pracę.

W przypadku chęci zmiany pracy topowi informatycy mogą liczyć na nowe zatrudnienie nawet w ciągu zaledwie kilkunastu godzin, co jest niemalże niemożliwe w innych branżach.

4. Praca zdalna w IT jest standardem

Praca w IT kusi wielu pracowników wielu pracowników możliwością pracy zdalnej. Praca z nowymi technologiami często wymaga kontaktu z współpracownikami z różnych zakątków świata. Oznacza to, że najczęściej nic nie będzie trzymać nas przy biurze. W sektorze IT praca zdalna jest standardem. Dodatkowo bardzo często możemy swobodnie dostosowywać swój czas pracy, a nikogo nie dziwi zadaniowy tryb pracy.

Jeżeli cenisz sobie niezależność oraz możliwość własnego planowania swojej pracy przebranżowienie się do branży IT może być dobrym pomysłem.

5. Wiele benefitów pozapłacowych

Branża IT stale szuka nowych pracowników, a w celu zdobycia pracowników działy HR kuszą kandydatów nie tylko kwestiami finansowymi, ale również wieloma benefitami pozapłacowymi. Najczęściej zaliczamy do nich możliwość pracy zdalnej z elastycznym czasem pracy, wiele szkoleń technicznych z możliwością zdobycia cennych certyfikatów, szkolenia z kompetencji miękkiej, możliwość wykorzystywania sprzętu służbowego do potrzeb prywatnych, pomoc w relokacji przy zatrudnieniu w nowym mieście, staże zagraniczne czy dofinansowanie do studiów podyplomowych czy MBA. Bardzo często spotyka się również częste integracje organizowane wśród współpracowników, aby zacieśnić relacje w grupie projektowej.

Pracując w IT można liczyć na ciekawe benefity pozapłacowe
Źródło: Austin Distel / Unsplash

Pracując w IT można liczyć na ciekawe benefity pozapłacowe

Źródło: Austin Distel / Unsplash

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200